GündemOrdan BurdanYaşam

L Tipi Ceza Evinde Kimler Yatar? Nasıl Bir Yer?

Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de kişiler işledikleri suça göre farklı cezaevlerinde cezalarını çeker. Burada cezaevinin doluluk oranı da önemli. Türkiye’de bulunan cezaevlerinin önünde bulunan L, K ile F tipi cezaevi ibaresi kişilerin hangi anlama geldiğinin merak etmesine neden. Bu aşamada L tipi cezaevinde kimler yatar, Nasıl bir yer? Nedir gibi sorular da merak edilenler arasında bulunuyor.

L Tipi Cezaevi Nedir?

Genel olarak Büyükşehirler’de karşımıza çıkan L Tipi Cezaevi ilerleyen dönemlerde teknik ve kapasitesi ile güvenliği açısından yetersiz kalması sonrası inşa edilenler arasında bulunuyor. Büyük kapasitesi ile dikkatleri çeken bu cezaevlerinde kapasite 15 kişi. Buralarda cezasını çeken mahkumların barınma, temizlik, güvenlik, yemek ile eğitim gibi en temel ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayacağı şekilde inşa edildi. Burada bu unsurlar dışında kültürel, sağlık ve sportif hizmetlerde bulunuyor. Türkiye’de binlerce kişinin kaldığı L tipi cezaevleri diğer hapishanelerin yetersiz kalması durumunda yeni inşa edilen cezaevleri arasında bulunuyor.

L Tipi Cezaevi Özellikleri Nedir?

Uluslar arası standartlara dikkat edilerek yapılan yeni L tipi cezaevlerinde 61 farklı koğuş içerisinde 7 kişilik mahkumların kalmasına olanak veriyor. 4 tane koğuş içinde 3 kişi, 40 tane koğuşta ise tek kişi kalabiliyor.Bir kişinin kalacağı koğuşlar 12 metre kare büyüklüğünde ve ortak alanlarda ise bahçeler 62 metre kare olarak tasarlanmış. Koğuşlar arasına da güvenli cam konulmuş ve koğuş arasındaki kapılarda belli zamanlarda açılıyor. Güvenliğin sağlanması açısından da tüm koğuşlar ve ortak alanlar güvenlik kameraları ile takip edilmektedir. En üst düzeyde güvenlik ise ortak alanlar, hastane ile duruşma alanlarında alınıyor. Özellikle hastaneye girişte X-Ray cihazı ile ve üst araması sonrasında ise köpek araması gibi arama unsurları mevcut.

L Tipi Cezaevinde Kimler Yatar?

Gündem Haberleri içerisinde sürekli dillendirilen, uluslar arası standartlara uygun olarak inşa edilen ve tasarlanan L tipi cezaevinde kalan kişiler için ağır cezaevi tanımı yapılıyor. Burada kalan mahkumlar terör örgütü üyesi, cinayet suçluları, terör suçlusu, cinsel taciz, bebek ve çocuk tacizcileri gibi toplumun en ağır bulduğu suçlu kesim. Kadın ve erkekler ayrı ayrı bloklarda tutuluyor. Yabancı uyruklu kişiler de bu cezaevinde cezasını çekenler arasında bulunuyor.

Bir çok yaşam şartlarını en iyiye getirmek için tasarlanan L tipi cezaevinde Müdür, 2. Müdür, Müdür Yardımcıları, İdari Personel, Doktor, Hemşire, Psikolog, Sosyal Hizmet Uzmanı, Öğretmenler, infaz ve koruma memuru gibi yardımcı hizmetli olarak hasta bakıcı, çamaşırcı ve Kaloriferci gibi ünvanlara sahip kişiler hizmet veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu