GündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

En Çok Devlet Desteği Hayvancılık Üretiminde Verilecek

Yıl içerisinde çiftçinin ihtiyacı olan hususlardan olan mazot, gübre gibi hayvancılık üretimindeki desteklerde merak edilen hususlardan oldu. Bu anlamda 2022 yılı boyunca da alınacak desteklerin miktarı merak konusuydu ki Resmi Gazete’de yayımlanması ile çiftçinin en çok desteği Hayvancılık Üretimi için alacağı belli oldu.

Hayvancılık Üretiminde Devlet Desteği Ne Kadar?

Önceki gün yayınlanan Resmi Gazete’de çiftçiye verilecek mazot ve gübre desteğinin yanında hayvancılık üretimleri için de verilecek devlet desteklerine yer verildi. Önümüzdeki yıl boyunca gerekli şartları taşıyan hayvan yetiştiricilerine verilecek destekler devletin verdiğin en yüksek desteği konumunda. Çiftçinin merak ettiği bu desteklerin alınması için elbette şartlar bulunuyor. Mazot Gübre desteği hakkında daha önce ne kadar yardım yapılacağını da açıklamıştık.

Buzağı Destekleri

Büyükbaş hayvancılık desteğinde programlı olarak aşıları tamamlanmış olan 4 ay ve üzeri yaşa sahip buzağılama yaşı 810 ile son iki buzağılama arasında en fazla 450 gün olan ineklerin buzağılarına 370 Lira, etçi ve kombine boğa buzağılarına 600 TL destek ödemesi yapılacağı belirtildi.

Hangi İller İlave Destek Alacak

Ayrıca doğu illeri başta olmak üzere Ağrı, Ardahan, Artvin, Bingöl, Bitlis, Bayburt, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Iğdır, Hakkari, Muş, Ordu, Rize, Kars, Sivas, Şırnak, Tunceli, Trabzon, Van illerinde doğan buzağılara ilaveten hayvan başına 100 TL ödenecek. Döl kontrolü ile protokole istinaden sunu tohumlama sonucu doğan buzağılara da ek olarak 50 TL destek ödemesi söz konusu.

Destek Alımında Hayvan Sayıları

Hayvancılık desteği alınmasında ayrıca gerekli kriterleri taşıyanlar için buzağı başı ödemesi 1-20 başa kadar tamamı, 21-100 başa kadar yüzde 75 i, 101-500 baş için ise yüzde 50 si ödenir denildi. Dişi manda hayvanlarında ise hayvan başına 250 Lira, soy kütüğü kayıtlı olanlara ilave 200 Lira, 4 ay ile üzerindeki malaklara 250 Lira, suni tohumla doğan malaklara da ilave 250 lira destek ödenir diye açıklandı. Islah amaçlı olarak suni tohumlama ile doğan sütçü kombine irkı inekler için 100 TL ödenecek. Son Dakika Çiftçi Haberleri ile sizlere en yeni haberleri vermeye çalışıyoruz.
Cumhurbaşkanı kararı ile önümüzdeki süreçte hayvan üretiminde faaliyet gösteren gerekli kriterleri taşıyan kişilere verilecek devlet desteği açıklanmış olsa da, yıl içerisinde farklı yollar ile yeni desteklerin geleceği de muhtemel. Geçmiş yıllarda da devlet hayvan üretimi için bir çok desteği sağlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu