Gündem

Dar Gelirli Ailelere Devlet Desteği Ara Formül Çalışması

Zamanla vatandaşlara devlet desteği sürekli artırılarak yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak Kaymakamlık ve Valiliklerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yardım başvurusunun genel adresleridir. Bu anlamda özellikle dar gelirli ailelere devlet desteği hız kesmeden sürüyor.

Yıl sonu itibariyle emekli maaşlarından asgari ücretlilere, Emekliliğe yaşa takılanlardan (EYT) dar gelirli ailelere kadar yeni destekler hükümetin önünde bulunuyor. Yapılan çalışmalar öncelikli olarak kabineye sunulacak. Daha sonra ise Bütçe planlarına uygunluk sağlanması halinde hayata geçirilebilmesi için TBMM genel kurulu da dahil tüm adımlar atılacak.

Devlet Desteği Yeni Çalışmalar

Hükümet sürekli dar gelirli vatandaşlara maddi açıdan destek olma çalışması içerisinde. Yıl sonuna gelmemizle birlikte hükümetin önünde vatandaşı memnun etmek için bir çok yol ve çalışma bulunuyor. Bu anlamda atılan adımlardan birisi de dar gelirli vatandaşlara maddi olarak verilecek destekler için yeni ara formüller geliştirilmesi. Asgari ücrette olduğu gibi, emekliliğe yaşa takılanların da haber beklediği çalışmalar meclisin ilk gündem maddeleri arasına girecek.

Devlet Desteği
Devlet Desteği

Çalışma Bakanlığının koordinesinde sağlanacak olan ara formül niteliğindeki yardımlar ile dar gelirli vatandaşlar başta olmak üzere vatandaşın mağduriyetini giderecek çalışmaları bünyesinde topluyor. Emekli olmak için de maddi destek bekleyen kesimden bahsetmek mümkün. Bu çerçevede emekli olabilmek için 56 yaş sınırını bekleyen kişilere 2-3 yıllık bir avantaj ile emekli olmasının sağlanması formüller arasında bulunuyor.

Asgari Ücret ile Emeklilere Verilecek Zamlar

Mecliste hükümeti bekleyen zorlu çalışmalardan birisi Asgari ücrete ve emeklilere verilecek yeni zam oranları. Hükümet kanadı asgari ücretlinin ezdirilmeyeceğini her defasında dile getiriyor. Ancak ne kadar zam yapılacağı hususunda henüz bir açıklama söz konusu değil. Bir çok kesim 4 bin lira seviyelerinde bir rakamdan bahsederken işveren kesimi ayrıca sigorta desteği verilmesini de talep ediyor. Bu anlamda son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay yaptığı açıklamada işçimizi memurumuzu, çalışanımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz demişti. Her gün yeni açıklamalar geliyor.

Devlet Desteği Aynı Zamanda Çiftçilere Yapılıyor

Hükümetin verdiği ve ilerleyen süreçte vermeye devam edeceği desteklerden birisi de çiftçilere yönelik olarak verilecek. Tarım ürünü ile uğraşan çiftçinin özellikle mazot, gübre tohum destekleri yeni dönemde de sürecek. Önümüzdeki yıl en çok destek hayvancılık üretimine verilecek. 2022 yılında verilecek olan mazot gübre destekleri de geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Önümüzdeki süreçte devletçe yapılacak yardımlara ait tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu