Gündem

Bakan Pakdemirli Çiğ Süt Tavsiye Fiyatını Çiftçilere Duyurdu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Süt fiyatlarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Süt ürünü üretimi ve devamlılığının sağlanması amacıyla ekonomide son günlerde artan fiyatlar maliyetlere yansıdı. Bu maliyetler neticesinde de süt fiyatlarında bir güncelleme yapılması gerekiyordu dedi.

Süt Fiyatları Çiğ Olarak 4,70 Liraya Çıktı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli AA muhabirine yaptığı yaptığı açıklamada Ulusal Süt Konseyince 8 Aralık tarihinden itibaren geçerli olarak süt fiyatlarının 3,20 TL den çiğ süt olarak satış fiyatının destek primleri haricinde 4,70 Lira olarak belirlenmesini değerlendirdi.

Artan Maliyetler Fiyat Güncellemesine Neden Oldu

Süt üreticilerinin artan maliyetler neticesinde taleplerinden birisi haline gelen çiğ süt tavsiye fiyatının artırılması faaliyet gösteren bu kesimde memnuniyet yarattı. Son aylarda artan fiyatlar ile süt üreticisinin maliyetlerinin artış gösterdiğini bu nedenle sürdürülebilir bir üretim sağlanması amacıyla da fiyatlarda güncelleme yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Süt Üreticisine Verilen Destekler

Bakan Pakdemirli Tarım ve Orman Bakanlığı olarak üreticilere destek verdiklerini, yeri geliyor 20 kuruş, 30 kuruş, yeri gelyior 40 kuruş ta olsa son yıllarda üretcinin maliyetlerini desteklemeye çalışıyoruz. Bu çerçevede 2021 yılı içinde süt üreticisi çiftçilere toplam 2,4 milyar lira destek ödemeleri gerçekleştirdik. Bu desteklerin devamını getireceğiz. Ayrıca verilecek destekler için Gıda Komitesince karar alınacağını söyledi.

Süt Tozu İhracatında Artış

Pakdemirli süt fiyatlarında asıl yetkili kurumun USK olduğunu belirtirken ilerleyen dönemlerde maliyetlerin yükselmesi ile bu kurumun yeniden değerleme yapabileceğini belirtti. Üretici ve tüketici odaklı olarak sürekli destek verildiğini, devletin etten ve sütten elini çekmeyeceğini söyledi. Ayrıca süt ihracatına da parantez açan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli süt tozu ihracatının önceki yıla göre yaklaşık olarak iki kat artış gösterdiğini, 120 milyon dolar seviyelerine ulaştığını belirtti. Bu anlamda da ülke ekonomisine daha çok katkı ve faydası olacağını bu çerçevede ihracatı arzu ettiklerin açıkladı.

USK’nin aldığı karar ile artık çiğ sütün litre fiyatı 3,20 Liradan 4,70 Liraya çıkmış oldu. Bu artışlar marketlerdeki süt fiyatlarına ne kadar yansıyacak merak konusu oldu. Son Dakika Çiftçi Haberleri ile güncel haberlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu