GündemÖzel Haber

Antalya’da  Kamu Kurum ve Kuruluşlarına HES Kodu Zorunlu Hale Getirildi.

Antalya Valiliği Coronavirüs Salgını tedbirleri kapsamında attığı yeni adımı duyurdu. Yapılan açıklama salgının önüne geçmek adına Antalya’da bulunan kamu kurum, kuruluşları ve bankalarda çalışan personellerde dahil olmak üzere Sağlık Bakanlığınca uygulamaya alınan Hayat Eve Sığar (HES) üzerinden alınacak kodlar ile giriş sağlanacak.

HES Kodu Olmadan Girilemeyecek

Önceki gün toplanan Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu salgının yayılmasını önlemek ve vatandaşları korumak adına ek tedbirler almak zorunda kaldı. Bu aşamada tüm resmi kurumlar, kuruluşlar, özel bankalarda dahil olmak üzere alınan her kişinin HES kodu istenilecek. Aksi takdirde ilgili yerlere girişler engellenecek.

65 Yaş ve Üstünde Sokağa Çıkma Kısıtlaması

65 yaş ve üstü vatandaşlara da yeni ek tedbirler kurulda alınan kararlar arasında. Daha önce 06:00 – 24:00 saatleri arası olan sokağa çıkma serbestliği bundan sonra 10:00 ile 17:00 saatleri arasına alındı. Bu saatler dışında 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildi. Ancak çeşitli mesleklerde görev yapan başta sağlık çalışanları olmak üzere görevliler bu kısıtlamadan muaf tutuldu.

Yeni alınan kararlar ile ek tedbirler neticesinde HES kodu uygulamasının takip ve denetimi Kaymakamlıklar, Emniyet Güçleri ve İl-ilçe müdürlüklerine verildi.  Bu anlamda tüm kurumlar koordineli olarak hareket edecek.

Kararlara Uymayanlara Verilecek Ceza

Antalya İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı son karar ile söz konusu ek tedbirlere uyulmaması halinde 3 bin 150 Lira idari para cezası uygulanması hükmünü verdi. Bunun yanında Kabahatler Kanunu uyarınca 392 Lira ek ceza söz konusu. Tüm bunlara rağmen aykırı davranma hareketlerinin devamı için ise 5237 Sayılı Kanunun 195 nci maddesine göre tedbire uyulmaması neticesi iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması gündeme alınabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu