EkonomiGündemHalk BankasıVakıfbankZiraat Bankası

Pandemi Temel destek Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Coronavirüs salgınında devlet vatandaşa kolaylık olması açısından altı ay ödemesiz 10 bin liraya kadar çok uygun faizle temel destek kredisi verdi. Bu kredilerin ilk taksitleri de başladı. Salgının devam ediyor olması, vatandaşın gelirinin olmaması, henüz işine başlayamamış olması gibi bir çok nedenle almış olduğu kredinin taksitini ödeyemez hale gelebilir.

Salgın süreci devam ederken ekonomik problemlerde beraberinde devam ediyor. Bu anlamda devlet bankaları eliyle alınmış olan temel destek kredisi kaç gün ödenmezse icralık olur? Temel destek kredisini ödemezsem ne olur gibi sorular krediyi kullanan tüketicilerin sorduğu sorular.

Temel Destek İhtiyaç Kredisi Taksitlerinin Ödenmemesi

Virüs salgının başlaması ile birlikte sokağa çıkma yasağı uygulaması vatandaşların sağlığının korunması açısından önem taşırken aynı zamanda duran bir ekonomiye sebep oldu. Piyasalar, fabrikalar, esnaf herkes çalışma noktasında durdu.

temel destek kredisi

Bu aşamada kiralar, yaşam standartları ve diğer ihtiyaçların karşılanması amacıyla devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank vatandaşlara ihtiyaçlarına ve şartlarına göre aylık beş bin lira altında olan kişilere 10 bin liraya kadar kredi verildi. Bu kredilerde talep olarak 3 bin, 5 bin, 7 bin 500 lira ve 10 bin lira olarak kişilerin kredi notu, geliri ve diğer hususlara göre bankalarca verildi.

Temel destek Kredisi Ödemeleri Başladı

Altı ay ödemesiz olan kredilerin bu süresi doldu ve ilk partide kredi alan kişilerin kredi taksit ödemeleri de başlamıştı. Ödemeler için kişilerin mail hesaplarına ve telefonlarına bilgi gelecektir. Bir banka şubesinden de ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada merak edilen konu alınan bu temel destek ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur?

Kredi alımlarında banka belli bir ödeme planı çıkarır ve bu planı tüketici de kabul etmiş olur. Buna istinaden de vadesi gelen taksitler ödenmek zorunda. Burada da kişi kendisine ait kredi borcunu vadesinde ödemeli. Ödeme olayı gecikmesi halinde ilerleyen dönemde kredi notunuzun düşeceğini ve kredi alamaz hale geleceğinizi bilmelisiniz. Bunun yanında vadesi geçen taksit ödenene kadar yine faiz işler. Burada banka ödenmeyen taksit için sizleri arar, mesaj gönderir ve mutlaka ödenmesi için elinden gelini de yapar. Ancak tüketicinin durumu iyi değil, kredi taksitini ödememe durumu devam etti. Bu durumda ne olacak?

temel destek ihtiyaç kredisi

Temel Destek Kredisi 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Ziraat Bankası ve diğer bankalarda  Temel Destek İhtiyaç Tüketici kredilerinde önemli olan husus üç ay ve 90 gün süre ile kredi borcunun ödenmemesi durumunda banka da haklı olarak yasal işlem süresi başlar. Bu süreçte anlayacağınız üzere haciz ve icra işleminin başlamasıdır. Burada banka borcu ödenmeyen dosyanızı avukatlara teslim eder ve mutlaka avukatlarda sizlere ulaşım sağlar. Burada borcunuzu ödemeniz gerektiği, avukatlık masrafı ve icra masraflarından size bahsedilecektir. Amaç ise borcun ödenmesi. Siz avukat ile anlaşma yoluna gitmez ve ödemekten imtina etmeye devam ederseniz avukatlar icra müdürlüğüne başvuru yapar ve haciz yoluyla borcun tahsili yoluna gider.

Okunmalı : Ziraat Bankası Hesap Numarası Bilgileri

Temel Destek Kredisi Ödemeleri Ertelenir mi?

Ödenmeyen Temel Destek İhtiyaç kredisi diğer kredilerde aynı mevzuata ve tahsil yoluna sahip. Burada salgın nedeniyle devlet başka bir adım atar mı? Mevcut kredi taksitlerinin ödenmesini erteler mi? Ya da başka bir kolaylık verir mi bileyemeyiz. Ancak güncel olarak sokağa çıkma yasağı vb husus bulunmuyor. Bu nedenle de işiniz olduğundan varsayımla taksitlerin ödenmesi istenecektir. Bununla ilgili muhtemel gelişmeler ve diğer finansal sorunlarınız ile ilgili olarak haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Okunmalı : Ziraat Kredi Kartı Borcu Öğrenme

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu