Ekonomi

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası Nelerdir?

Ülkemize komşumuz Suriye’den gelen mülteciler ile birlikte daha pek çok dünya ülkelerinden de kaçak yollar ile çalışmaya gelen pek çok kişi bulunuyor. Bu durum da pek çok fırsatçının işine yarayarak yasal olmayan ucuz işçi çalıştırarak kazanç elde etmelerini sağlıyor.

Yasadışı yollardan ülkemize giren kayıtsız kişiler mecburen daha ucuz maaşlar ile çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu şekilde kayıt dışı işçi çalıştırmak yasak olduğu gibi bu şekilde yada dışı çalıştırılan işverene yaptırım uygulanarak para cezası uygulanmaktadır.

İşverenler kayıt dışı çalıştırdıkları işçilerine sigorta ödenmedikleri gibi bu işçilerini daha ucuz maaşlar ile çalıştırarak insan sömürücülüğü yapmış oluyorlar.

Okunmalı : Kira Yardımı

Kaçak İşçi Çalıştırmak Ne Demek?

Bazı fırsatçı iş yeri sahipleri hem devletten vergi kaçırmak hem de daha ucuza işçi çalıştırarak haksız kazanç elde etmenin peşindeler. Ülkemize kayıt dışı sınan sığınmacıları kullanarak sigortasız işçi çalıştıran iş yerleri şikâyet ve ya yapılan denetinler sonucunda yakalanırlarsa bu iş yerleri kapatılır ve iş sahiplerine kanunen yasallaşmış olan para cezası uygulanır.

Okunmalı : Dul ve Yetim Maaşı

Her iş yeri işçisinin sigortasını ödemekle yükümlüdür.  Bu durum hem işçiyi mağdur etmemek hem de devletin vergisini korumak için uygulanan kanuni bir hükümdür. Ancak bazı fırsatçılar bu kanuni hükmü yok sayarak sigortasız işçi çalıştırmaya devam etmekteler.

Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası Nelerdir?

Ülkemizde işçi çalıştıran büyük ve ya küçük bütün işyerleri yasa gereğince çalıştırdığı işçinin sigortasını ödemek zorundadır. Kayıt dışı işçi çalıştıran yani kaçak işçi çalıştıran işverenler yapılan denetimler ve ya şikâyet edilerek ihbar edilirlerse para cezasına çarptırılırlar. Kaçak işçi çalıştıran iş yeri sahibine kaçak işçi çalıştırma cezası olarak 4.716 TL para cezası uygulanır.

Okunmalı : Kıdem Tazminatı Hesaplama

2021 Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası Ne Kadardır?

Yasa dışı kaçak işçi çalıştırmak yasak olduğu için ülkemizde bu suçu işleyen işyerlerine ve çalışa yabancılara para cezası uygulanır. Sigortalarını ödemeden işçi çalıştırmanın cezaları şu şekildedir:

  • Çalışma izni bulunmayan bir yabancı sığınmacıyı kayıt dışı olarak çalıştıran işverene her bir çalışan sığınmacı için 11.796 TL idari para cezası uygulanır.
  • Çalışma izni olmayan yabancının bir işverene bağlı çalıştırılmasına 4.716 TL idari para cezası uygulanır.
  • Çalışma izni olmayan bağımsız bir şekilde çalışan yabancıya kişiye 9.438 TL para cezası uygulanır.
  • Çalıştığı süre boyunca hiçbir bildirimi olmayan ve yükümlülüklerini yerine getirmeden çalışan yabancılara 784 TL para cezası uygulanır.
  • Sigortasız işçi çalıştıran işverene 716 TL para cezası uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu