EkonomiGündem

Normalleşme Süreci Sonrasında Altın Fiyatları Ne Olacak?

Coronavirüs salgını bir çok kesimin kemer sıkmasına neden oldu. Elinde küçük büyük tüm birikimini altına yatıran kişiler nedeni ile bankalardaki altın mevduatları da artış gösterdi. Bu anlamda Hazine’de altın alımı yaptığına göre herkesin merakla sorduğu konu altın fiyatları ne olacak? Normalleşme süreci sonrasında altın fiyatları ne olur?

Altın Fiyatları Ne Olacak?

Kabine toplantısı sonrası kameraların başına geçen Başkan Erdoğan 1 Haziran tarihi itibariyle yeni normalleşme sürecinin başlayacağını duyurdu. Ekonomik açıdan önem arz eden yeni normalleşme sürecinde yaraların sarılması, ekonomiye can suyu verilmesi ve vatandaşın rahatlatılması gündeme alınacak. Bu anlamda vatandaşa yeni kredi paketi ayrıntıları da Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarafından önceki gün açıklanmıştı. Normalleşme süreci ile altın fiyatları ne olur sorusunun cevabı ise elinde bulunan altından kar etme çabasında olan kişiler başı çekiyor. Peki bu süreç sonrasında altın fiyatları ne olacak? Altın fiyatları çıkar mı? Altın fiyatları düşer mi? Sorularının cevabı uzmanlarca aranıyor.

Güncel Altın Fiyatları

Bankalardaki altın mevduatlarının artışı gösteriyor ki vatandaş altına daha çok güveniyor. Bu anlamda sene başından bu yana özellikle coronavirüs salgını sırasında önemli artış gösteren altın fiyatları yıl sonunda nasıl bir tavır sergileyeceği. Güncel olarak 375 Lira seviyelerinde hareket eden gram altının normalleşme süreci ile ekonominin canlanmasının ardından düşeceği yönünde beklenti oluşturuyor. Ancak fiyatlara ABD ekonomisi başta olmak üzere küresel ekonominin de etki edeceği için uzmanlar net bir açıklama yapamıyor. Nitekim oluşan olaylar ile sürekli yeni senaryolar ise ekonomistlerin önünde bulunuyor.

Normalleşme Sürecinde Altın

1 Haziran tarihinden itibaren düğün sezonunun açılması, ekonominin canlanması düşünüldüğünde daralan kuyumcu sektörününde hareket göreceği kesin. Bu aşamadan sonra altın fiyatlarının arz ve talebe göre hareket edeceğini söylemek mümkün.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu