EkonomiGündem

Gram Altın Düşer mi Çıkar mı Saatlik Yorumlar

Gün itibariyle gram altının satış fiyatı en yüksek 562,37 TL en düşük ise 554.77 TL üzerinden işlem gördü. Bir önceki kapanış oranı da 556,028 olmuştu. Günlük bazda bakıldığında altın gram olarak % 1,47 oranında bir değişim yaşadı. Güncel rakamlara bakıldığında 555 lira seviyelerinde hareket ediyor. Merkez Bankası faiz indiriminde bulunarak piyasayı canlandırma çabasına girmiş olsa da; bu durum döviz kurları için olumlu olarak piyasalara yansımadı.

Haftalık, Aylık, Günlük Altın Fiyatlarındaki Hareketler

Haftalık olarak en yüksek 562,37 TL olan altın en düşük ise 524.229 TL oldu. Bu rakamlara aylık bazında bakıldığında ise en yüksek 562,37 TL en düşük ise 493,175 TL. Bu düşüklükteki rakamlara tekrar gelinmeyeceği yönünde senaryolar mevcut. Aksine bu yazılanların arasında altının fiyatlarında artış yaşanacağı yönünde.

Saatlik olarak altının gram fiyatının ne olacağı ise henüz kestirilmesi mümkün değil. Dalgalı bir seyir halinde olan piyasalarda gün içinde artan fiyatlar akşam saatlerinde bir miktar geri çekilmiş oluyor. Ancak Merkez Bankasının aldığı karardan sonra istikrarlı bir şekilde yukarı seviyelere doğru hareket halinde. Bu çerçeveden bakıldığında altın alımı yatırım için zor görünüyor. Alıcısı konumundaki yatırımcılarda almak için fiyatların düşmesini beklerken aynı zamanda alan ve bekleyenlerde kazançlı çıkabiliyor.

30 Eylül itibariyle 507 lira seviyelerinde olan fiyatlar bugün itibariyle 560 Lira seviyelerini geçti. Bu durumda ekonomistler kur fiyatlarının daha yukarılara çıkabileceği uyarısın yapıyor. Burada saatlik rakamlar ile küçük yatırımcılar anlık alım ve satım ile kazanç sağlayabilir. Ancak uzun vadelerde yıl sonuna gelmeden altının fiyatının 600 Lira seviyelerine geçebileceğine de dikkat çekiliyor.

Altının fiyatlarında düşme yaşanabilmesi için 530 Lira seviyelerine çekilmesi ve buralarda kalması önemli husus. Kendisine bu oranlarda yer bulamaması halinde daha yukarılara tırmanacağını söylemem mümkün. Bu aşamada yukarı yön hikayesine bakıldığında 565 TL, 570 TL, 580 TL seviyelerine gününü ilerleyen saatlerinde çıkabileceğine dair beklentiler oluşabilir.

Yatırımcı olarak altın alınması güncel olarak tavsiye edilmeyen hususlardan. Zira artan rakamlar sonrası ani düşüşler ile diğer taraftan da zarar edebilirsiniz. Fakat günün ilerleyen saatlerinde yaşayacağınız yerli ve yabancı ekonomik olarak altına direk etki edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu