EkonomiGündem

Gönderilen EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT bir banka ile başka bir banka arasında yapılan para transferi olarak açıklanabilir. EFT artık günümüzde çok sık kullanılmaktadır. Alışverişlerde, kira ödemelerinde, kredi kart borç ödemelerinde, aylık genel gider ödemelerinde gibi rutin bankacılık işlemleri arasındadır. Banka hesapları arasında para aktarma gereksinimi olduğu zaten aynı bankaya ait hesaplar arası ise havale; farklı bankalar arası işlemler ise EFT olarak tanımlanır.

Yanlış Para Transferi Sorgulanabilir Mi?

Yanlış para transferi demek vaktinde yerine ulaşmayan para transferleri demektir. Eğer gönderilen para IBAN numarası ile eşleşmezse o para karşı bankanın havuzuna atılır ve bekletilmeye başlanır. Bu durumda ilgili banka ile görüşülüp bilgi kontrolü sonrasında para transferi gerçekleştirilir ve yanlış transfer düzeltilmiş olur. 

Bu noktada EFT sorgu numarasının nasıl alınacağına dair bilgi sahibi olunması gereklidir. EFT işlemi yapıldığı anda onay sonrasında bir numara ekrana gelir ki bu EFT sorgu numarasıdır. Şayet ekrana gelen bu görüntü kaçırılırsa dekonttan sorgulama numarasına da ulaşılması gerekmektedir. EFT sorgulama mobil bankacılıktan ya da internet bankacılığı üzerinden de öğrenilebilir.

İnternetten Online EFT Sorgulama

İnternet üzerinden sorgulama yapılabilecek bankalar mevcuttur. Bankaların genelde tercihleri şube ve müşteri hizmetleri kapsamında olsa da bazı bankalar tarafından da mobil ve internet bankacılığı üzerinden de bu sorgulama sağlanabilmektedir.

EFT sorgulama; EFT ile yapılmış işlemler sonucunda hemen alınabilir ya da talep edilebilir. Para transferinde herhangi bir sorun yaşanmak istenmiyorsa işlem kodu mutlaka bulunmalıdır. Eğer banka hesabına geçmeme durumu yaşanırsa EFT sorgulama numarası ile var olan sorun halledilir. EFT işlemini onaylamadan önce karşı hesabın hesap bilgileri dikkatlice kontrol edilmeli ondan sonrasında işlem onaylanmalıdır.

EFT’lerin Banka Havuzlarında Bekletilmeleri

EFT’ler bazen de bankaların yoğun olduğu zaman dilimlerinde banka havuzlarında bekletilmeye alınır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında bankanın aranılarak havuzdan hesabınıza geçişi istenmesi gereklidir. Böylelikle EFT sorgulama işlemi ile para hesaba aktarılması sağlanmış olunacaktır.

Sonuç itibariyle EFT yapılacağı zaman; yapılacak hesabın bilgilerinin doğruluğundan emin olunması, her ihtimale karşı EFT sorgu numarasının temin edilmesi bir kullanıcının yapması gereken işlemler arasındadır.

Okunmalı : TC Kimlik No İle Banka Hesabı Sorgulama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu