EkonomiGündemÖzel Haber

Garanti Bankası Kimin Sahibi Kim

Türkiye’nin en eski bankalarından biri olan Garanti Bankası 1946 yılında Ankara’da kurulmuştur. Bu banka bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra yatırım, KOBİ hizmetleri, bireysel ve firma kredileri gibi işlemlere de yelken açmıştır. Günümüzde hala Türkiye’nin 2. Özel bankası olarak çalışmaya devam ediyor. Her geçem gün kendini geliştiren Garanti Bankasının sahibi Doğuş grubudur fakat şöyle bir durum var ki bu grubun Garanti Bankası üzerindeki hissesi %20 civarındadır. Kalan hisselerin %25’lik kısmı BBVA yani İspanyol Bankacılığa ve %55’lik bölümü halka açık borsa da işlem görmektedir.

Garanti Bankasının sahibi olan Doğuş grubu bir isimle örneklendirilecek olursa Türkiye’nin çık yakından tanıdığı Şahenk Ailesi gösterilebilir. Bu aile aynı zamanda NTV kanalının da sahibidir. Bugüne kadar birkaç kez ortak değiştirmiş olan Garanti Bankası günümüzde kaliteli hizmet veren nsxir firmalardan bir tanesi. Banka müşterileri de bu durumu çok merak ediyor.

Garanti Bankası Tarihçesi

Garanti Bankası ilk olarak anonim bir şirket olarak 103 ortak ile beraber 1946 yılında Ankara’da kuruldu. Banka kurulduğu anda sermayesi 2 buçuk milyon liraydı. Ardından ilk olarak İstanbul’da şube açtı ve bu şube sonrasında 7 farklı noktada 22 şube açıldı. 1970’li yıllarda Sabancı ve Koç Grubu ile ortaklık yapan Garanti Bankası sonraki yıllarda ortaklığın hisselerini Doğuş Grubuna sattı. O zamanlar hem Koç hem Sabancı hem Doğuş Grubu hissedar iken 1983 yılından sonra hisselerin tamamı Doğuş Grubuna bırakıldı.

Doğuş Grubuna Geçtikten Sonra

Garanti Bankası 1983 yılında Doğuş Grubuna geçtikten sonra çok büyük gelişmelere imza attı. Özellikle Garanti BBVA kapsamında müşterileri memnun edecek düzeyde gelişmeler elde etti. Çünkü Garanti BBVA bankanın sürekli gelişmesini sağlayan, teknolojiyi en üst safhada tutan ve müşteri memnuniyetini zirveye taşıyan bir özelliktir.

Garanti BBVA sürekli emin adımlar ile ilerliyor hem ortaklarını hem de müşterilerini mağdur etmiyor. Günümüzde de en çok kullanılan bankalar arasında Garanti ilk beş sırada yer alıyor. Çünkü eskiden olduğu gibi günümüzde de müşteri memnuniyetini üst safhada tutuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu