EkonomiOrdan BurdanÖzel Haber

Evde Elektrikten Tasarruf Edebilmeniz İçin Küçük Bilgiler

Elektrik sarfiyatı hem milli hem duygusal açıdan önemli bir husus. Kişiler bu anlamda farklı elektrik üretimi yollarına başvursa da aylık olarak düzenli bir ödememiz söz konusu. Bu anlamda artan yakıt masraflarını en aza indirmek ise elimizde. Sizlerde evinizde elektrikten tasarruf etmek için küçük bilgiler arayışındaysanız tam adresine geldiniz.
Hepimiz ışık kirliliğini ve çevreye ne yaptığını duyduk. Ayrıca elektriğin kendisi de çevreye zarar verebilir. Ancak hayatımızın çok gerekli bir parçası olduğu için kullanmayı tamamen bırakamayız. Yapabileceğimiz şey, günlük olarak üretilen yakıt miktarını azaltmak için düzenli olarak daha az elektrik kullanmaktır. Doğal olarak bu kalıcı bir çözüm değil ama kesinlikle bir başlangıç. Daha az elektrik kullanmak, çevreye yardımcı olmanın yanı sıra faturalarınızı da düşürerek biraz tasarruf etmenizi sağlar. Bu asla kötü bir şey değil. Öyleyse, evde elektrik kullanımımızı azaltmanın bazı yollarını tartışalım.

Cihazları Çıkarın

Evde bir cihaz kullanmadığınızda, fişini duvardan çıkardığınızdan emin olun. Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak gereksiz cihazların takılı olması yaşam içerisinde çok fazla elektrik yakar. TV, şarj cihazı ve bilgisayar gibi şeyler, kullanılmayı bekledikleri zaman bile az miktarda elektrik kullanır. Bu küçük bir miktar elektrik gibi görünebilir, ancak zamanla artacaktır.

Işıkları söndür

Henüz yapmadıysanız, evinizdeki ampulleri LED ampullerle değiştirin. Kendi içlerinde enerji tasarrufu sağlarlar. Bir odadan çıkarken ışıkları kapatın! Bu çok küçük bir şey ama sandığınızdan daha fazla fark yaratıyor. Ancak, LED veya CFL ışıklarınız varsa ve bir odadan 10 dakika veya daha kısa bir süre için çıkıyorsanız, onları açık bırakın. Onları kapatıp tekrar açmak, aslında onları o zaman için açık bırakmaktan daha fazla enerji harcar.

Buzdolabınızı ve Dondurucunuzu Dolu Tutun

Dolu bir buzdolabı ve dondurucuya sahip olmak daha az enerji tüketecektir. Neden? İçerideki öğeler sıcaklığın korunmasına yardımcı olacağından, buzdolabının veya dondurucunun kendi başına çok fazla kullanmasına gerek kalmamasını sağlar. Endişelenmeyin, her hafta büyük bir yiyecek dükkanı yapmak zorunda değilsiniz. Buzdolabı için bir sürahiyi suyla doldurabilirsiniz.

Giysileri Daha Düşük Bir Sıcaklıkta Yıkayın


Çoğunlukla, yıkamanız aynı sonuçları verirken 30 derece gibi daha düşük bir sıcaklıkta yapılabilir. Bunu yapmak, çamaşır makinenizin suyu bu kadar yüksek bir sıcaklığa ısıtması gerekmeyeceğinden elektrik tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Yapabildiğiniz Zaman Hava Kurutun

Kurutucular çok fazla elektrik kullanır. Çok. Dışarıda güzel bir gün geçiriyorsanız, çamaşırlarınızı kuruması için dışarıya asın. Hava ideal değilse, çamaşırlarınızı içeride asın ve odadaki havanın akmasını sağlamak için bir pencere açın. Giysileri doğrudan radyatör üzerinde kurutmamaya dikkat edin – bu, sesin odaya yayılmasını önleyecektir. Bu, odayı doğru sıcaklığa getirmek için daha fazla çalışmak zorunda kalacağı anlamına gelir.

Mikrodalgayı Kullanın

Küçük bir şeyi ısıtmanız gereken tüm bu zamanlarda, mümkünse fırın yerine mikrodalgayı tercih edin. Mikrodalga fırınlar, geleneksel fırınlardan çok daha az elektrik kullanır. Bahsetmemek gerekirse, bu aynı zamanda yemeğinizi ısıtmak için daha az zaman alacaktır.

Doğal Işık Kullanın

Yaz aylarında, büyük olasılıkla evinizde bol miktarda güneş ışığı alacak ve gün içinde herhangi bir ışığı açmanıza gerek kalmayacaktır. Bunu kullan!
Günümüzde her ihtiyacımız olan ürün elektrik ile çalışıyor. Bu nedenle de küresel ekonomide elektrik sarfiyatı ülkemizde olduğu gibi artış gösterdi. Bu nedenle dünyanın varlıklarının kullanılmasında tasarruf edilmesi için atılması gereken adımlar mutlaka vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu