EkonomiGündem

Esnaflara % 100 Faiz İndirimli Kredi Desteği

Koronavirüs salgını ile zor durumda olan esnaflara yeni kredi paketi açıklandı. Alınacak kredilerde esnafın konusuna göre % 50 ve % 100 oranında indirim uygulanacak olması esnafın iştahını kabarttı. Ancak bu kredinin alımı ve kullanımı ile ilgili sınırlamalar da getirilenler arasında. Bu manada hangi esnaf ne kadar faiz indirim alacak? Hangi şartlarda kredi alınabilir sorusunun cevabını vermek istedik.

% 100 Faiz İndirimi Alacak Esnaflar

Devlet zor durumda olan esnafa vereceği kredi paketi için duyuruyu yaparken bu kredinin kullanımı için verilecek indirimlerden bazı esnafların konusu ön plana çıkıyor. Bu aşamada geleneksel olarak esnaflık yapanlar başta olmak üzere el dokuma işleri, çini, bakır işlemeciliği, keçecilik, sedef kakma ahşap oyma işi, bastonculuk, kaşıkçılık, semercilik, yazmacılık, lüle ve oltu taşı işçiliği, yorgancılık, yemenicilik ve oyacılık faaliyeti gören esnaflara % 100 oranında kredi faiz indirim uygulanacak.

Kredide Sınır 100 Bin Lira

Halkbank eliyle verilecek olan esnafa kredi sınırı 100 bin lira olarak belirlenmiş durumda. Bu aşamada esnaf ve sanatkar durumundaki tüzel kişiliklerin makine, ekipman, iş yeri modernizasyonu, demirbaş alımları ve döner sermaye ihtiyacının karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar olan kredi borçlarının ödeme bakiyesi 2021 yılına devreden borçlar için faiz % 100 indirimli olacak. Esnafın söz konusu 2020 yılında diğer harcamaları için aldığı ve borcu 2021 yılına devrolanlar için kredi faizinde indirim oranı % 50. Alınacak kredi desteğinin uygulanmasında esnafın aktif olarak çalışıyor olması şartı ile son bir yıl içerisinde esnaflık faaliyetini sonlandıran esnaflar bu krediden faydalanamayacak. Ekonomi haberlerinde arama yapan esnaf indirimi nasıl alacağı konusunda merak ediyor.

Kredi Amacı Dışında Kullanılmayacak

Geçtiğimiz yıl esnafın rahat nefes alması, yatırımlarını artırması amacıyla verilen kredi destek paketlerinin esnafın konusu olan faaliyetin geliştirilmesi amacının dışında kullanılması nedeniyle bazı tedbirler alınmış durumda. Burada Halkbank vereceği kredi taleplerini alırken esnafın almış olduğu destek kredi paketini iş yeri faaliyetinin geliştirilmesinde kullanacağını, bu faaliyetin dışında maden ve döviz alımı ile aracı kurumlar eliyle yatırım yapılmayacağına dair taahhüt alacak. Burada esnafın konusu dışında yaptığı harcamalar tespit edilmesi halinde de esnaf gelir kaybı uygulamasından çıkarılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu