EkonomiSon Dakika Çiftçi Haberleri

Çiftçiye Mazot Gübre Desteği Ödemeleri

Üretim açısından çiftçiye verilen desteklerden bir tanesi de mazot ve gübre desteği. Tarım ve Ormancılık Bakanlığına bağlı olarak alınan talepler ile devlet çiftçiye mazot gübre desteği ve bunlara bağlı olarak toprak analizi ile katı organik gübre desteği de veriyor. Bu manada çiftçinin merak ettiği husus olan mazot desteği ilk safhada bulunuyor. Mazot desteği ne kadar olacak? Kimler mazot desteği alabilecek?

Bakanlık Destekleri Güncelliyor

Devlet destekleri açısından sürekli güncelleme yapan bakanlık yapacakları maddi destekler için internet sitesinden ayrıntılı açıklamada bulunuyor. Bu açıklamalardan bir tanesi de mazot ve gübre desteği ile ilgili. Çiftçinin taleplerini tam anlamıyla yerine getiremese de mazot desteği önemli bir hususu oluşturuyor. Bu anlamda desteğin alınabilmesinde genel şart çiftçi kayıt sistemi ve bu siteme kaydın gerçekleştirilmiş olması.

Okunmalı : Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Mazot Fiyatı Artarken Çiftçiye Destek Azalacak

Yapılan açıklamalarda 2021 yılında yapılacak desteğin 2 milyar 724 milyon lira olacağı yönünde. Bu rakam ile geçtiğimiz yıl yapılan destek 2 milyar 901 milyon lira idi. Bu aşamada çiftçilere verilecek destek oranı da % 6.1 oranında düşmüş oluyor. Bu şu anlama geliyor. Mazot fiyatları artış gösterirken çiftçiye mazot desteği azalacak.

Okunmalı. Ziraat Bankası Sıfır Faizli Koyun Kredisi

Dekar Başına Çiftçiye Verilecek Destekler

Çiftçiler mazot ve gübre desteği başvurusu için bağlı bulundukları İl ve İlçe tarım Müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Ayrıca desteğin sağlanmasında ekilen ürün de önemli. Bakanlık ekilecek ürüne göre mazot ve gübre desteği miktarını belirlemiş durumda. Bu anlamda çiftçiye verilecek ürüne göre destekler şu şekilde;

  • Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf için 19 Lira mazot, 8 Lira gübre desteği ile toplam 27 Lira.
  • Çeltik, Kütü pamuk üretimi için 62 lira mazot, 4 lira gübre toplam 66 Lira.
  • Nohut, Kuru Fasülye, Mercimek için 22 lira mazot, 4 lira gübre toplam 26 lira
  • Patates üretiminde 27 lira mazot 4 Lira gübre toplam 31 Lira
  • Ayçiçek ve Soya üretimi için 26 lira mazot 4 lira gübre toplam 30 lira
  • Kuru soğan, kanola, çay, fındık üretiminde 17 lira mazot ve 4 lira gübre toplam 21 Lira
  • Zeytin üretimi için mazot 15 gübre 4 Toplam 19 Lira
  • Nadaslık tarlalar için ise mazot desteği 8 TL veriliyor.

Okunmalı. Çiftçiye Düşük Faizli Hayvan Kredisi

Tarlamı Ekmiyorum Destek Alır mıyım?

Tarlasını ekime almayan nadasa bırakan çiftçilerin sorduğu hususlardan biri olan tarlamı ekmezsem mazot desteği alır mıyım sorusunun cevabı evet oluyor. Tarlasını nadasa bırakan çiftçiye dekar başına 8 Lira Mazot desteği sağlanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu