EkonomiÖzel Haber

Altın yükselir mi Düşer mi? Almak Mantıklı mı?

Bilindiği üzere küçük ve büyük yatırımcıların hepsi zaman zaman güvenli limana altın alımına sığınıyor. Burada neden Türk Lirasının değer kaybı ile mevcut değerini kaybetmemesi. Fakat fiyatlarda oluşan dalgalanmalar nedeniyle özelikle küçük yatırımcılar altın almalı mı? Altın Fiyatları Düşer mi Yükselir mi? Ne zaman Altın alınmalı gibi soruları soruyor.

Altın Psikolojik Sınırı Geçti?

Elbette sizlere net olarak altın fiyatlarının hangi aşamalarda ne kadar olacağını belirtmek mümkün değil. Ancak ekonomi uzmanlarının da sürekli dile getirdiği senaryolar söz konusu. Lakin burada hükümete yakın ekonomi uzmanları ile muhalif uzmanların da farklı görüşler sunuyor olması vatandaşın en çok kafasını karıştıran tarafı. Nitekim hükümet yetkilileri kur fiyatlarının düşeceğini açıklasa da, Merkez Bankasının son faiz kararında indirme politikası uygulaması doğal olarak döviz kurunun artışına neden oldu. Bununla birlikte altının gram fiyatı da 500 lira olan psikolojik sınırı aştı ve küçük miktarda aşağılara indi.

Pandemi Etkiledi

Her ne kadar döviz kurları ile bunun yanında altın fiyatlarının düşeceği beklentisi mevcut olsa da; son yıllarda meydana gelen artışlar altın fiyatlarının düşmeyeceği yönünde. Özellikle pandemi sürecinde yaşanan ekonomik negatif olaylar nedeniyle küresel ekonomi yıpranmış durumda. Bu durumdan ülke olarak ta tüm sektörlerde nasibini almış olarak altın fiyatlarının düşmeyeceği zaman içerisinde de yükseleceğini belirtmek doğru olabilir. Bu durum uzun vadelerde gerçekleşecek olsa da; Türk Lirasının değer kaybı ile altın fiyatları da zaman içerisinde artacaktır. Nitekim Merkez Bankasının yıl sonu itibariyle dolar kurundaki tahmini fiyatı 8,94 TL. Fakat güncel olarak dolar kurunun 8,92 TL olduğunu düşünürsek yükselen fiyatlar nedeniyle altının ons fiyatı dolayısıyla gram fiyatı da artacaktır. Sürekli yeni yılda altın fiyatları ne olacak sorusu da soruluyor.

Altının fiyatına doğrudan etki eden dolar kuru küresel ekonomiye bağlı olarak ta artış gösteriyor. Bu artışlar da doğrudan altının gram fiyatlara yansıyacağını söylemek mümkün. Artan enflasyon rakamları da maalesef altının gram fiyatını olumsuz olarak etkiliyor. Her ne kadar bu rakamlar tahmin edilmese de yıllar önce alınan gram altın fiyatına günümüzde incir gibi meyve satışları söz konusu. Tüm bu olasılıklar dahi altının fiyatlarında artış olacağına dair beklentileri yükseltiyor. Bunun yanında bankalarda açılan altın mevduat hesapları da sürekli artış içerisinde.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu