EkonomiGündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

Çiftçi Borçları Ertelendi Yeni Düzenleme Yapılıyor

Çiftçilere nefes aldıracak tarım kooperatiflerini yeniden yapılandırmayı amaçlayan yasa TBMM genel kurulunda kabul edildi. Gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında hazırlanan düzenlemeler arasına alınan yasa kadın ve engelli kooperatiflerine destek, çiftçi borçlarının ertelenmesi gibi önemli düzenlemelere yer veriyor.

Çiftçi Borçları Ertelendi

Kooperatiflerin yeniden düzenlemesi amaçlanan yasa tasarısı sonrası genel kurulda verilen önerge ile Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçilere kullandırılan kredi alacaklarındaki yapılandırılmaya esas tutarların taksitlendirilmesi halinde peşinat olarak ödenecek olan yüzde otuzluk kısmı Kasım ayı itibariyle ay sonuna kadar ertelendi. Peşinat sonrası kalan taksit tutarları ise 2022 yılı Kasım ay’ında başlayacak. Daha önce bu taksitlerin Ekim ay’ında ödenmeye başlanacağı yönünde açıklama vardı. Ayrıca kooperatiflerin yıllık faaliyet raporları, gelir giderleri, bilanço ile denetçilerin raporları da elektronik ortamlarda incelenme imkanı bulunuyor.

Kadın ve Engellilere Destek Verilecek

Çiftçilere verilen kredilerde kamu kaynakları kullanılıyor. Bu kaynaklara aracılık eden kooperatiflerin başındaki yönetim kurulu ile denetim kurulu üyeleri görevleri süresince ücret ve huzur hakkı da alabilecek. Kooperatif üyelerinin çoğunun kadın ile engelli bireylerden oluşması halinde kooperatifçe verilen emeğin değerlendirilebilmesi amacıyla tescil ile ilanlardan doğan ücretler tahsil edilmeyecek. Buradaki ilan için Türkiye Ticaret Sicil Gazetesindeki ilanlar ücretsizi yayınlanacak, odaya kayıt ücreti ile yıllık aidat gibi düzenli ödemelerden de muaf tutulacak.

Bilindiği üzere son aylarda gıdada meydana gelen enflasyon ve spekülasyonlarla mücadele nedeniyle devlet tarafından gerekli adımlar atılmıştı. Bundan sonraki süreçte de atılın adımlar arasında çiftçilere destek sürecek gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu