EkonomiGündem

Altın Gram Fiyatı Ne Zaman 500 Lira olur? Olur mu?

Sene başında ekonomi uzmanlarının hiçbir şekilde üzerinde durmadığı altının gram fiyatı 500 TL olur mu sorusu? Elbette senaryolarda fiyatların hangi aşamalara kadar geleceğine dair onlarca fikir bulunuyordu. Ancak altın fiyatlarının bu aşamada artışını kimse beklemiyordu. Bu artışlar sonrası tüketicilerin en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi altın ne zaman 500 Lira olur sorusu oldu. Yani şu aşamada gram altın fiyatı 468 TL seviyelerinde hareket ediyor. Bu durumda 500 rakamına ulaşmak ta çok uzakta olmasa gerek diye düşünüyorum. Zira özellikle son 4 ayda altın almasına karşın zarar eden yatırımcı yok. Aksine kazanç miktarı artmış durumda.

Artan Fiyatlar Yatırımcıyı Külçe Altına Yönlendirdi

Sürekli artış yaşanmasının ardından kendisine sığına limanı olarak yine altını seçen yatırımcılar alım ve satım koşullarının uygun olması ve diğer ekonomik etkenler nedeniyle külçe altın alımına yönlendi. Özellikle bankalar nezdinde açılan hesaplar ile alım ve satım yapanlar kendilerini kazançlı hale getirmiş durumda.

Covid-19 salgını küresel dünyanın ekonomisini bir anda aşağı yönde etkiledi. Bu manada olumsuz yönde etkilenmeyen ekonomi kalmadı. Ancak alt yapısı sağlam olan ülkeler bu duruma daha dirençli bir tavır sergiledi ki ülkemizde de atılan adımlar neticesinde en az tahribatla atlatıldı diyebiliriz. Çünkü salgının halen devam ediyor olması ekonomik açıdan endişelerinde devam ediyor anlamına geldiğinden bahsetmek mümkün. Henüz birinci salgın seviyesinde hareketlerin devam etmesi muhtemel ikinci salgın beklentileri ile oluşan belirsizlik ekonomiyi negatif yönde etkiliyor.

Ekonomide Belirsizlik Olumsuz Yönde Etkiliyor

Devletin en üstünden yapılan açıklamalar ülke ekonomisinin en kötüyü atlattığı yönünde. Ancak grafikler ve belirsizlik hangi aşamada olduğumuzun önüne perde çekiyor. Döviz kurlarında özellikle altın fiyatlarının beklenmedik şekilde yukarı yönlü artışı yatırımların önünü kesti. Nitekim salgının ilk aşamasında verilen kredilerin henüz ödeme vadelerinin başlamaması bir rahatlık vermiş durumda olsa da ilk taksitler sonrası ödenememe durumlarının ortaya çıkması da pek muhtemel. Bu aşamada batık kredilerde artış yaşanması da söz konusu olacaktır. Bu aşamada ekonomiyi olumsuz yönde etkileyen unsurlardan.

Turizm Sektörü Beklentilerin Altında Kaldı

Yeni sosyal hayat ile ülkenin kapılarının turizme açılması bir bakıma turizm sektörünü canlandırdı ve özellikle Rusya’dan önemli bir sayının ülkemizi ziyaret ettiğini söylemek mümkün. Bu durum turizm sektörü için önemliydi ve  istenilen bir miktarda olsa gerçekleşmiş oldu. Ancak sektörün beklentilerinin çok çok altında kalması, otellerin bir çoğunun açılmaması, işsizlik sayısının artışı anlamına geliyor. Negatif yönde etki veren işsizlik beraberinde borçlanma ile ekonomi çarklarının dönmesine engel olacaktır. Bu durumda döviz kurlarının artışı da söz konusu. Nitekim artan enflasyon kurların yukarı yönlü hareketini hızlandırıyor.

Taşıt Kredileri ve Artan Araç Fiyatları

Salgının ilk adımını sonlandırma çalışmalarının devam etmesi ikinci dalga beklentileri arasında otomotiv sektörü artan ÖTV ile bir anlamda ringe havlu atmış durumda. Satışların aniden kesilmesi beraberinde taşıt kredilerinde talep edilirliğini  bir kenara bıraktı. Son dönemde artan fiyatlar sonrası araç alımı ve dolayısıyla bankaların vermiş olduğu taşıt kredisi olanaklarına da nokta koymuş durumda. Bu durum kişileri ikinci el araç alımına yönlendirirken bu mecrada da fiyatların fahiş şekilde artması araç alımı talebindekileri düşündürüyor. İnternet üzerindeki rakamlar ise sürekli artış gösterdi ki aracını satan kişiler yenisini aynı fiyata alamayacak duruma geldi.

Tüketici Kredilerinde Faizler Arttı

Artan döviz kurlarına hamle yapan Merkez Bankası faiz artırımına gitmek zorunda kaldı ki bankaların sunduğu her krediye faiz artışı olarak yansıdı. Tüketici kredileri en düşük seviyelerinde iken en uygun faiz oranı % 1,30 civarlarına çıktı. Bu artış açılan kredi musluklarının da kapanmasına neden oldu. Kamu bankaları eliyle verilen kredilerin geri ödemelerinin başlamasına kısa bir zaman kaldı ki bu ödemeler başladıktan sonra tüketicileri zorlu bir üç yıl beklediği gerçeğinin üzerinde durmak gerekiyor. Verilen altı ay ödemesiz krediler çok cazip faiz koşuluyla verilmesine karşın ödeyemeyecek durumda olanların varlığından bahsetmek mümkün.

Altın fiyatlarını değerlendirmek için geniş bir yelpaze ile ekonominin tüm dallarına değinmek gerekiyor. Nitekim hepsi birbirine domino taşı gibi etki edenlerden. İşsizlik, enflasyon rakamları ve küresel ekonomi de meydana gelen olaylar artışa neden oluyor. Bu aşamada gram altın fiyatları ne olur sorusuna cevap vermek zor. Ancak son dönemde artışlar ile altın alım taleplerinin artışı da rakamların yükselmesine neden oluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu