Ekonomi

Altın Alacağım, Kredi Kartına Taksitle Altın Alabilir miyim?

Yıllardan bu yana fiziki olarak alınmasına rağmen dijital bankacılığın getirdikleri avantajlardan birisi olarak açılan hesaplar üzerinden alıma satıma konu olan altının geçmişteki adresi kuyumcular. Bu kuyumcular hâlâ altın alım satımı yapıyor. Satış için senetle, vadeli olarak verenlerini de bulabiliyor olmanıza rağmen vatandaşın en çok rağbet gösterdiği ise altın alımında taksit yapan kredi kartları olarak karşımıza çıkıyor.

Kart Limitini Nakite Çevirme

Asurlu Devletinde başlayan bir yatırım aracı olan altın binlerce yıldır sığındığımız en büyük yatırım limanı. Bu limana yaptığımız küçük birikimlerin nedeni ise ileride ihtiyacımızı karşılaması, birikimimizin bu ihtiyaca kadar değerini kaybetmemesi. Vatandaş maaşından sonra biriktirebildiği üç kuruşu da bu yatırıma kaydırabiliyor. Bunun nedeni ise uzun vadelerde en çok değeri kazandırıyor olması. Bununla birlikte uzun süredir kartlar sayesinde mağdur olan bir toplumdan da bahsetmek mümkün. Kartlarında bulunan limitleri kullanmak için attıkları adımlar vatandaşların cebinden daha çok para çıkmasına konu ediliyor. Bu duruma gelen şikayetleri dikkate alan BDDK Ağustos 2018 yılında yeni bir düzenleme ile bir sınırlama getirdi. Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları olarak kullanılan bir husus haline gelen kuyumcudan altın alıp satma işlemi tüketiciyi mağdur ediyordu. Bankanın keseceği komisyon ile birlikte vatandaş acil para ihtiyacını karşılamak için daha pahalıya aldığı altını yine aynı kuyumcu üzerinde satışa ortak ediyor, bu satış sonrası oluşan alım ve satım makas farkı ile birlikte tüketicinin cebinden daha çok para çıkmış oluyordu. Yapılan yasal düzenleme bu mağduriyetin önüne geçti.

Hediyelik Altın Dört Taksitle

BDDK çok yakın bir geçmişte attığı bu adımlardan bir tanesini kuyumcu esnasının çağrısı üzerine attı. Çünkü taksit yasağı nedeni ile satışları düşen kuyumcu sektörü taksit olayının tekrar gündeme gelmesine neden oldu. Kadınların takı ihtiyacının madeni olarak sunulan bazı hediyelik eşyaların alımı için dört taksite kadar imkan getirdi. Altından yapılan mücevherleri almak isteyen kişiler bundan böyle kredi kartına dört taksitle altın alımı yapabilecek.

Tüketici Yine Yolunu Buluyor

Vatandaşlar her ne kadar bu madeni almak için yasak konulmuş olsa da bazı adımlar ile yine taksitle alma yolunu bulabiliyor. Örneğin limiti dahilinde alım için başka ürünler konu edilebiliyor. Örneğin kuyumcu taksitle vereceği altının satış ödemesini yine kredi kartı ile alırken satışını ise başka ürünler olarak gösteriyor. Bu durumda tüketici de 12 ay vadeye kadar altın almış olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu