Ekonomi

Altın 1000 TL Olur mu? Altın Almak Riskli mi? Ne Kadar Çekilebilir?

Ekonomi Haberleri – Sürekli rekor yükselişler gösteren altının gram fiyatı son olarak 837 Lira seviyelerini görmesinin ardından günlük artışın yaklaşık 40 TL olması 1000 TL olur mu sorusunu beraberinde getirdi. Altın yükseliyor. Merkez Bankasının müdahaleleri var. Bu çerçevede gram altın ne zaman 1000 TL olur? Herkesin merak ettiği soru.

Kurda Dalgalanma Sürüyor

Pazartesi itibariyle dolar kuru 14 liranın üzerine çıktı. Bu anlamda yıllar sonra müdahalelere başlayan Merkez Bankası dördüncü müdahalesini de yaptı ve bir miktar geri çekilmeler oldu. Döviz kurundaki artış dolayısıyla altın fiyatlarını da hareketlendirdi. Altın hafta başında 837 lira seviyesine kadar yükselmesinin ardından yapılan müdahale ile akşam saatlerinde 795 lira seviyelerine geri çekildi. Güncel olarak 815 lira seviyelerinde hareket eden fiyatlarda önemli dalgalanmalar söz konusu oldu.

Bu hafta 20 Merkez Bankasının Kararı Açıklanacak

Aslında altın için fiyatların oluşumunda en kritik haftayı yaşıyoruz. 2021 yılının son haftalarına girerken Merkez Bankasının faiz indirimi politikasını devam ettiriyor olması fiyatlara etki yapıyor. Bu aşamada bu hafta toplanacak PPK faiz için nasıl bir karar alacak merak konusu.  Tüm piyasalar bu toplantıdan çıkacak haberlere kilitlenmiş durumda. 16 Aralık tarihi sonrası yapılan faiz kararı ile ABD Merkez Bankası FED 14-15 Aralık tarihlerinde faiz toplantısı yapacak. Yani iki bankanın vereceği faiz kararları altının fiyatlarına doğrudan etki edecek.

100 Puanlık Faiz İndirimi Gelir mi?

Ekonomi piyasası uzmanları geçtiğimiz günlerde Merkez Bankasının faiz indirimi için bu ayki görüşmelerde pas geçeceği yönünde tahminleri bulunuyor. Güncel olarak yapılan açıklamalar faizin indirme fikrini güçlendirmesi ve 100 baz puan daha indirime gitmesi beklentileri fiyatları dalgalandırıyor. Yarından sonra toplanacak olan PPK nasıl çıkacak bu anlamda herkesin merak konusu oldu.

Altın Ne Zaman 1000 TL olur?

Altın fiyatları ile oluşumunda önümüzdeki süreç ile ilk üç ay önem arz ediyor. Bu süre içinde yükseliş süreceği tahminleri bulunurken 1000 TL seviyesine gelir mi? Ne Zaman gelir sorusunun cevabı aranıyor. Öyle ki ABD de oluşan işsizlik rakamları ile enflasyon verileri de ülke ekonomisini yakından etkiliyor. Bu çerçevede altında artışlar sürebilir.

Ne Kadar Geri Çekilebilir?

Altının gelecekteki fiyatlarında bir tahminde bulunmak zor. Nitekim ekonomi uzmanları sürekli yeni senaryolar üretiyor. Şu süreçte altın alınır mı sorusunun cevabını da veremiyorsunuz. Fakat geri çekilmeler yaşanmaya başlamasıyla altının 700 TL seviyelerine çekilebileceği de öngörüler arasında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu