Ekonomi

Akbank Kimin Sahibi Kim Tarihçesi

Ülkemizin önde gelen finans kuruluşlarından Akbank Adana ve Kayseri illerinin baş harflerinden ismini alarak kurulmasının ardından günümüze kadar gelmiştir.

Adana’ da kurulmuş Akbank, ilk olarak Adana’daki pamuk üreticileri için finansman sağlamayı hedeflemiştir. 30 Ocak 1948 yılında özel sermayeli bir ticaret bankası olarak işlev görmeye başlamıştır. İstanbul’daki ilk şubesini ise, 2 yıl sonra 14 Temmuz 1950’de Sirkeci’de açmıştır. Genel müdürlüğünü ise, 1954’de İstanbul’a taşımış ve hızla şubelerini artırmıştır. 1963 yılında ise, bankacılık işlemlerinin tamamında otomasyona geçmiştir. Kurulduğu yıllarda faaliyette olan 4 bankanın da içerisinde en küçük ölçekli bir banka olarak kurulmuştur. Kısa bir süre içerisinde ise Türkiye’nin en fazla müşterisine sahip olan bankalar arasında yer almıştır. Milyonlarca tüketiciye hizmet veren Akbank Kimin, Devlet Bankası mı gibi sorular bulunmaktadır.

Akbank’ın Sahibi Kimdir?

Hacı Ömer Sabancı ile birçok iş adamının kurduğu Akbank’ ın sahibi hakkında net ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat kendisiyle ortaklık yapan birçok kuruluş vardır. 5 tane ortağı olduğu bilinse de kendisi için tek bir kurucu adı zikretmek diğer iş adamlarına  haksızlık olacaktır. Bankada en büyük paya sahip olan Kayserili Hacı Ömer Sabancı, ünlü iş adamları olan Seyit Tekin, Mustafa Özgür, Ahmet Sapmaz, Bekir Sapmaz ve Nuri Has gibi daha birkaç iş adamı ile ortak olarak Akbank’ı kurmuştur. Bu yüzden tek bir kurucu ismi ve sadece bir tek sahibi varmış gibi bilgi vermek yanlıştır.

Akbank İsmini Nerden Aldı?

Adana’ bulunan Kayserili iş adamlarının ortak olarak kurduğu  Akbank, pamuk üreticilerine destek olmak için açılırken, pamuğu simgeleyen ve aynı zamanda bahsedilen iki şehrin baş harfinin birleşimi olan “AK” kelimesiyle isimlendirilmiştir. Finansal hizmetler, sermaye piyasası ve yatırım hizmetleri ortakları tarafından yürütülürken, kendisi bireysel faaliyetleri, ticari faaliyetleri, özel ve uluslararası bankacılık hizmetlerini, döviz ve para piyasalarını son olarak da hazine işlemlerini yürütmektedir.

Akbank’ın Açtığı İlk Yurtdışı Temsilciliği

2015 yılında “Dünyanın en değerli 500 markası” araştırması sonucunda “Türkiye’nin en değerli markası” unvanını alan Akbank’ ın ilk yurtdışı temsilciliği Almanya’nın Frankfurt şehrinde hizmete sunulmuştur. Ayrıca 1983 yılında ismi SABANCI BANK olarak değiştirilmiş ve yurtdışında Türk özel sektör bankası olarak kurulan ilk banka olmuştur. Bu sektör Ak İnternational Ltd olarak hizmete sunulmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu