EkonomiÖzel HaberYaşam

18 Yaşımı Doldurdum (reşit oldum) Kredi, Kredi Kartı Nasıl  Alırım?

Bankaların sunmuş olduğu krediler ile kredi kartlarının alımında bankanın ve BDDK’nın belirlediği mevzuatlar işler. Bu aşamada 18 yaşını dolduran kişi bu ürünleri alabilir. Ancak sadece yaş ile reşit olmak yeterli değil. Bununun için belli kriterlerin de sağlanması söz konusu. Aksi takdirde bankanın ürünlerinden yararlanmanızın önü kapatılmış oluyor. Bu aşamada 18 yaş ile reşit olanlar nasıl kredi ve kredi kartı alabilir bu konuya bir göz atalım.

Tüketici Kredisini Nasıl Alabilirim?

Bireysel olarak alacağınız tüketici kredilerinde bankalar sizlerin kredi notunuzun iyi olmasını, düzenli gelirinizin olmasını ve bu gelirinizi belgelendirmenizi ister. Bu aşamadan sonra her ayrıntı iyi durumda ise banka da sizlere belli miktarlarda kredi ürünü sunar. Yani gelirinizin ve kredi yasaklı olup olmadığınıza bakılır. Sizlerin geliri ile ödeyeceğiniz taksitlerin orantısında da alacağınız kredi miktarı belirlenir ve banka onaylar. Ancak aynı şey kredi kartı için geçerli değildir.

Kredi Kartı alımı Nasıl Olur?

18 yaşını henüz yeni tamamlamış kişilerin kredi alımında düzenli gelir talebi istenilse de kredi kartı taleplerinde sizden bu istenmeyebilir. Bir çok banka günümüzde söz ve beyan ile gelirine göre kredi kartı tahsisi yapıyor. Burada geliriniz olmasa dahi sizlere belli miktarda limiti olan bir kart tahsisi yapılır ve kullanmaya başlarsınız. Kredi kartı başvurusu için önünüzde onlarca alternatif yol bulunuyor. Bunlardan birisi ile başvurarak kredi kartınızı alabilirsiniz. Kart alıp alamayacağınızı Ziraat Bankası 4747 Sorgulama imkanları ile telefonunuzdan anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi Alabilir miyim?

Yasal olarak reşit oldunuz ve konut almak istiyorsunuz. Burada konut için ise kredi almanız şart. Bu durumda banka sizlere 18 yaşınızı doldurmanıza rağmen ev kredisi verebilir mi? Bu çok zor ve uzak bir ihtimal. Nedeni ise sizin geliriniz olması, bu gelire belli bir süredir sahip olmanız, kredi yasaklısı ile kredi notunuzun iyi seviyede olması, gelirinizin alacağınız kredinin taksitlerini ve hayatınızı idame ettirecek seviyelerde olması gibi şartlar aranır. Hatta banka sizden kefil talebinde de bulunabilir. Bu şartları taşıyamıyorsanız 18 yaş doldurulmasına rağmen konut kredisi almanız mümkün olmaz.

Taşıt Kredisi Alabilir miyim?

Taşıt kredileri alımında da konut kredisi benzeri şartlar söz konusu. Yine gelir, kredi notu gibi etkenler söz konusu. Ancak gelirinize göre giderde teknik olarak bağlantılı. Alacağınız araca banka haklı olarak ipotek tesisi edecektir. Bu tesise göre kredi alımı konut kredisine göre daha kolay olabilir.

Kısaca belirtecek olursak reşit olma yaşı 18 ile kredi, kredi kartı alımı mümkün. Ancak bu hususlar için kredi notunuzun iyi olması gelirinizin bulunması temel şartları oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu