DünyaEkonomiOrdan Burdan

Pakistan 2023 Asgari Ücreti Ne Kadar? (Market Gıda Fiyatları)

Pakistan’ı duymayanımız yoktur. Çoğunluk kesim buraya gezi amaçlı gidiyor olsa da; çalışma amaçlı olarak gitmek isteyen kesimde bulunmaktadır. Bu aşamada çalışanların ne kadar maaş alacakları muhtemel iş bularak gittikleri için bilinen bir husustur. Ancak genel olarak bakıldığında çalışma karşılığı asgari ücretler seviyesinde olur. Bu aşamada Pakistan asgari ücretleri ne kadar diye bir sorunuz da beraberinde gelir. Güncel olarak merak eden kişiler için ayrıntılar makalemizde…

2023 yılı Pakistan Asgari Ücreti Ne Kadar Oldu?

Yeni yıl Pakistan asgari ücretinin de artışı anlamına geliyor. Böylelikle 2023 yılı itibariyle Pakistan’da çalışma karşılığı asgari ücreti 15 bin Pakistan Rupisi oldu. Bu tutar yaklaşık olarak 150 Dolara tekabül ediyor.

Pakistan İşçi Ücretleri

İslam ülkeleri arasında merak edilen Pakistan bir Asya ülkesi ve Hindistan’a sınırı bulunuyor. Bu ülkeyi çalışma ve yaşamak için seçmeniz halinde muhtemel bulacağınız iş ve ikamet edeceğiniz yerin kirası ile yaşam malzemesi fiyatları sizlerin dikkat etmeniz ve önem vermeniz gerekenler arasında bulunuyor.

Türkiye’den özellikle inşaat işinde çalışmak üzere kalifiyeli işçi alımı talebinde olan Pakistan ülkemizden destek görüyor. Türk işçilerde özelikle İslam ülkesi olmasından dolayı diğer ülkelere oranla daha çok tercih ediyor. Pakistan da kullanılan para birimi rupi dir. 1 Doların karşılığı ise 123 puridir. 1 Euro ise 142 rupi. Bu aşamada en merak edilen soru ise 1 TL 18 rupi etmektedir.

Pakistanda Asgari Ücret Ne kadar?

Türk lirası karşılığı Pakistan asgari ücreti yaklaşık 420 liradır. Bu aşamada Pakistan rupisi ile bu rakam 7 bin 743 rupi olur. Yani ülkemizdeki rakamlar karşısında çok düşük bir rakamdır ve standart yaşam kalitesinin altında kalmaktadır. Bunun yanında çalışma saati de günlük 15 saati kadar bulur. Yaşam standartlarının düşük olması ise kişilerin gelirlerinin düşük olması nedeniyle barakalarda yaşamaya mahkumdur. Kira ile duran kişilerin yaşadıkları şehre göre kira ücretleri de değişir. Şehir merkezlerinde ücretler 4 bin ile 20 bin rupi arasında değişir. Bu nedenle asgari ücretle kirada kalmak imkansızlaşır.

Pakistan’da Market Ücretleri Ne Kadar?

Yaşamınızı idame ettirecek olan market fiyatları da yüksek olanlardan. Bir ekmek 56 rupi olan ülkede 12 yumanda 105 rupi bir paket sigara fiyatı ise 150 rupiye kadar çıkıyor. Bu nedenle yaşamak için elverişli bir ülke olmadığından bahsetmek mümkündür.

Ekonomik kriz ve doğal afetler ile mücadele pozisyonundaki Pakistan asgari ücretleri her yıl değişir. Güncel olarak 7.743 rupidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu