Dünya

Çin’li doktorlar Kim Jong-un’un durumunu kontrol edecek

Çin Kuzey Kore’ye, durumu bilen üç kişiye göre Kim Jong-un’u kontrol etmek için tıp uzmanları da dahil olmak üzere bir ekip gönderdi.

Çinli doktorlar ve yetkililer tarafından yapılan gezi, Kuzey Koreli yöneticinin sağlığıyla ilgili çelişkili raporların ortasında geliyor. Çinli ekibin yolculuğunun Kim’in sağlığı açısından ne işaret ettiği hemen belli değildi.

Çin Komünist Partisinin uluslararası irtibat departmanının kıdemli bir üyesinin başkanlığındaki bir heyet Perşembe günü Pekin’den Kuzey Kore’ye gitti.

Güney Kore ve Çin, Kim Jong-un’un kötü sağlıkla ilgili iddialarını reddetti

Bölüm, komşu Kuzey Kore ile ilgilenen ana Çin organıdır. Konunun hassasiyeti göz önüne alındığında kaynaklar tanımlanmayı reddetti.

İrtibat bölümüne Cuma günü geç saatlerde yorum yapılamadı. Çin dışişleri bakanlığı, Cuma günü geç saatlerde yapılacak yorum talebine derhal yanıt vermedi.

Seul merkezli bir web sitesi olan Daily NK, bu haftanın başlarında Kim’in 12 Nisan’da bir kardiyovasküler prosedür uyguladıktan sonra iyileştiğini bildirdi. Kuzey Kore’de isimsiz bir kaynak gösterdi.

Güney Koreli hükümet yetkilileri ve irtibat departmanıyla Çinli bir yetkili, Kim’in ameliyattan sonra ciddi tehlike altında olduğunu gösteren sonraki raporlara itiraz etti.

Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’de olağandışı faaliyet belirtisi tespit etmediklerini söyledi.

Perşembe günü ABD başkanı Donald Trump, Kim’in ağır hastalandığına dair daha önceki haberleri de oynadı. Trump gazetecilere verdiği demeçte, “Raporun yanlış olduğunu düşünüyorum, ancak Kuzey Koreli yetkililerle temas halinde olup olmadığını söylemeyi reddetti.

Cuma günü Güney Koreli bir kaynak Reuters’e zekanın Kim’in hayatta olduğunu ve yakında ortaya çıkacağını söyledi. Kişi, Kim’in mevcut durumu veya Çin’in herhangi bir katılımı hakkında herhangi bir yorumu olmadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu