BankalarEkonomiOrdan Burdan

Ziraat Bankası ATM Döviz (Dolar Euro) Yatırıp Çekme Nasıl Olur?

Ziraat Bankası ATM Döviz Yatırma ve Çekme aranılan konulardan birisi. Her ne kadar dijital bankacılık yöntemlerine sahip olsak ta; para çekmek ve yatırmak için ya bir banka şubesine ya da bankamatiğine ihtiyacımız vardır. Bu işlem yabancı ve Türk para birimi için geçerli. Diledikten sonra Döviz kurlarını oluşturan Dolar ve Euro Ziraat Bankası ATM’lerinden yatırıp çekilebiliyor.

Ziraat Bankası bankamatiklerine yurdun hemen hemen her yerinde bulabilirsiniz. Ancak döviz işlemi yapan bankamatikleri genel olarak kalabalık ve turistlerin yoğun olduğu bölgelerde olur. Bu tür bir bankamatiği bulduktan sonra dolar ve Euro yatırıp çekme gibi işlemlerinizi Ziraat Bankası bankamatiklerinden yapabiliyorsunuz. Bunun yanında ziraat atm’ler döviz bozdurma işlemi de verebiliyor ki günün 24 saati bu hizmeti alabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası ATM Döviz Dolar Euro Bozdurma Çekme

Döviz işlemi gören bir Ziraat ATM’si buldunuz. Bu aşamadan sonra dolar ve Euro bankamatikten bozdurma işlemi için adımlarınız şu şekilde;

  • Kartsız işlem menüsünü seçin
  • Dil olarak Türkçe veya istediğiniz bir dili seçin
  • Bozdurmak istediğiniz döviz kurunu seçin
  • Açılan sayfada kur miktarını öğrenin
  • Vereceğiniz kur onayı sonrası dövizinizi para yatırma haznesine koyun
  • Bu aşamadan sonra atm paranızı sayar ve karşılığında ne kadar döviz alacağınızı size belirtir
  • Onayınız sonrası da sizlere Türk Lirası olarak verir.

Ziraat Bankası ATM döviz Dolar Euro Yatırma Çekme

Ziraat Bankası ATM’lerinde döviz bozdurma işlemi sadece kağıt paralar için geçerlidir. Madeni döviz bozdurma işlemini bankamatikler üzerinden yapamazsınız. Bu nedenle madeni para yatırma çekme işlemi de yoktur. Bunun için kağıt banknotlar kullanmak zorundasınız.

Ziraat Bankası ATM Başka Ülke Hesaplarından Döviz Çekme

Başka ülkelerde bulunan yabancı para birimi kurlarını Ziraat Bankası ATM’sinden çekebiliyorsunuz. Ancak burada bankanın hesabınızın olduğu banka ile anlaşması olması gerekir. Aksi takdirde çok masraflar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Buradan kendi hesabınıza ait kartınız ile şifrenizi girerek hesabınızdaki dolar ya da Euro gibi yabancı para birimlerini çekebilir ya da Türk lirasına çevirerek TL olarak çekebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir olay. Döviz Bozan ATM’ler başlıklı yazımız da incelenebilir.

Ziraat ATM Limitler Dahilinde Döviz Çektirip Yatırıyor

Ziraat Bankası Bankamatiklerin döviz çekme işlemi de limitler dahilinde yapılabilen bir husus. Yani hesabınızdaki tüm parayı çekebileceğiniz anlamını taşımıyor. Nitekim bu limitler Türk lirası mevduatları için de geçerli. Yatırma işlemi için daha yüksek olan limit tutarı çekme işlemi için düşük tutulmuş. Ancak  ihtiyaçların giderilebilmesi için Ziraat Bankası bankamatikleri her zaman hizmetinizde olan bir bankacılık ürünü diyebiliriz. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu