Bankalar

Hangi Bankalarda Hesabım Var?

Finansal açıdan günümüzün en çok ihtiyaç duyduğumuz unsur bankalar olmaktadır. Öyle ki ödemeler, para çekme ve yatırma gibi işlemlerin yanında finans desteğine başvuracağımız bankalarda hesap açtırmak zorunda kalınmaktadır. Bu anlamda kişiler zamanla hesaplarını unuturken hangi bankalarda hesabım var araştırması yapmaktadır.

E-Devletten Banka Hesabı Sorgulama

Hangi bankalarda hesabınızın olduğuna dair sorgulama yaşanılan sorunlar ile mağduriyetler sonrası devlet tarafından atılan adımla neticelendirildi. Bu anlamda kişiler e-devlet şifresi ile giriş yaparak mevcut bankalardaki tüm hesaplarına ulaşım sağlayabilmektedir. Aynı zamanda e-devlet ile kredi notu raporunu alabilecek olan vatandaşlar TC kimlik numarası ile şifresi sayesinde tüm hesaplarını listeleyebilmektedir. E-devlet ile banka hesabı sorgulamak için;

  • Şifrenizle e-devlet platformuna giriş yapın
  • Arama çubuğuna Mevduat Katılım Fonu Hesabı Bulunan Bankalar Sorgulama yazın ve aratın.
  • Karşınıza çıkan bilgilendirmeyi okuduktan sonra devam menüsü ile uygulamaya gidin.

Buradan sorgulama yaptığınızda tüm bankalardaki hesaplarınız listelenmektedir. Hatta buradan kredi notunuzu ücretsiz olarak belli periyotlarda alabilmeniz mümkündür.

Banka Şubesinden Hesap Sorgulama

Klasik yöntemleri seven tüketicilerin alternatifleri ise bir banka şubesine giderek kimlikleri ile hesaplarının olup olmadığını müşteri ilişkileri temsilcisinden öğrenebilmektedir. Bu anlamda banka şubeleri vatandaşlara yardımcı olmaktadır.

2014 yılında çıkarılan Tüketici Kanunu ile bankaların özellikle hesap işletim ücreti almaya başlayacak olması nedeniyle mevcut kullanılmayan hesaplar kapatılmak istenildi. Öyle ki birden fazla bankada açılan hesaplar zamanla unutulmaktadır. Böylelikle tüketiciler bankalardaki hesaplarını daha fazla ücret ödememek adına kapatma yoluna gitti. Ancak Yargıtay’dan yapılan açıklama ile alınan karar neticesinde hesap işletim ücreti alınması iptal edilmiş olsa da kişiler halen hangi bankalarda hesapları olduğunun nasıl öğrenileceğini merak etmektedir.

Mevduat Hesaplarındaki KMH Tanımları

Özellikle çalışan kesim belli süreler ile yapılan maaş anlaşma protokolü çerçevesinde farklı bankalarda hesap açmak zorunda kalmaktadır. Açılan hesaplara artı para ya da ek hesap ile KMH tanımlamaları da zamanda mağdur edilmenizin önünü açabilir. Bu sebeple çalışmadığınız bankalardaki hesaplarınızı kapatmak isteyebilirsiniz. Hesap kapatılmasında internet bankacılığı kullanılabilse de bu durum her banka için geçerli değildir. Böylelikle hesabınızı kapatabilmeniz için klasik olarak banka şubesine gidilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu