Yaşam

Yaşlanmaya Karşı Diyetler Ne Kadar Etkili Oluyor?

İnsanlık geçmişten bu yana sağlık üzerinde çalışsa da bir çok kesim genç almayı hayal ediyor. Bu anlamda bilim adamlarının da sürekli yaptığı çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmalar eşliğinde ortaya çıkarılan makaleler umut verici. Yapılan çalışmalara istinaden yaşlanmaya karşı etkili diyetler ve bunları sonuçları da merak edilen hususlar arasında bulunuyor.

Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi Araştırıyor

Son olarak Washington Üniversites, Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi kurmuş olduğu araştırma ekibi ile yaşlanmayı geciktiren diyetlerin etkinliğine dair bir seri araştırma yaptı. Bunlar hakkında da işe yarayan çok az şeye rastlanıldığı belirtiliyor. Science dergisi bu anlamda yayınladığı makalelerde yapılan çalışma ve ortaya çıkan bazı hususlara yer verdi.

Yaşlanmayı geciktirici çalışmalar arasında yapılan deneyler hayvanlar üzerinde gerçekleştirildi. Bu aşamada diyet ve bireysel gıda ile takviyeler son yılların popüleritesini artırsa da kişileri kısmen teşvik eder durumda. Fakat araştırmalar henüz bitmiş değil. Nitekim hayvanlar ile insanlar arasında doğru olup olmadığına dair daha çok araştırma yapılması gerekiyor.

Henüz Bir Kanıt Yok

Araştırmacılar, bazı araştırmaların kalori kısıtlayıcı diyetlerin yaşam süresini uzatabileceğini öne sürdüğünü belirtiyorlar. Fareler gibi deney hayvanlarında – muhtemelen yakılan kaloriler metabolik saate bağlı olduğu için farklılık gözetebiliyor. Ancak aynı şeyin insanlar için de geçerli olup olmadığı henüz netlik kazanmadı. Araştırmanın şu ana kadarki durumunu belirlemek için, araştırmacılar aralıklı oruç ve zaman kısıtlamalı beslenme çalışmalarının ve ayrıca ketojenik diyetin sonuçlarına baktılar. Herhangi birinin insanlarda yaşam süresinin uzamasına yol açtığına dair hiçbir kanıt bulamadılar.

Ancak, deneklerin bir ömür boyu izlenmesini gerektireceğinden, etkinliklerinin ciddi şekilde araştırılmadığını da belirtiyorlar. Bu onları, araştırmacılar tarafından çürütülmüş dört büyük efsaneye götürdü: Kalorileri kısıtlamak, bir kişi ömrünü uzatmak için her denediğinde işe yarıyor; kalorileri kısıtlamanın kanseri durdurarak ömrü uzattığını; bazı besinlerin yaşam süresi açısından iyi veya kötü sonuçlar doğurduğunu açıklıyor.

Araştırmacılar, yaşlanma karşıtı diyetlerin gerçekten insan ömrünü uzatıp uzatmadığını belirlemek için çok az araştırma yapıldığı sonucuna varıyor. Bu nedenle bir çok kulvarda araştırmaların desteklenmesi olumlu sonuçlar alınması açısından da önem arz ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu