Son Dakika Çiftçi Haberleri

Kuraklık Desteği Ödemesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Gün Verdi.

Son Dakika Haberleri – Maddi açıdan zor günler geçiren çiftçilerin beklentileri arasında bulunan kuraklık desteğinin çiftçilere ne zaman ödeneceği belli oldu. Başkan Erdoğan desteğin ne zaman ödeneceğini açıkladı.

Kuraklık Desteği Ödemeleri Başlıyor

Başkan Erdoğan çiftçilere kuraklık desteğiyle ilgili müjdeyi verdi. Burada beklentilerin karşılanması açısından “ Buğday ve arpa başta olmak üzere çavdar, nohut, mercimek üreticileri verim kaybına uğradı. Bu anlamda üreticilerimize toplam 2,6 milyar lira kuraklık desteği ödemesini Aralık ay’ının ikinci haftasında ilgili çiftçilerimize yatırıyoruz dedi.

Başkan Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bunlardan birisi de çiftçiye ödenecek kuraklık desteğiyle ilgili oldu. 650 bin çiftçiye 2.6 milyar lira kuraklık desteği ödenmesine Aralık ay’ının ikinci haftası başlanacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan gelecek sezon da devletçe destekleme politikalarının girdi fiyatlarında yaşanan yükselişleri dikkate alarak belirleyeceklerin söyledi. İlave destekleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edileceğini de ifadesine ekledi.

Kuraklık Desteği Kimlere Ödenecek?

Kuraklık desteği verilmesinde bu destekten faydalanacak çiftçinin verim kaybı ve oranları meteorolojik veriler, TARSİM kaydı, İl ilçe Hasar Tespit komisyonlarının görüşleri dikkate alınarak İl ve İlçe tahkim Komisyonlarınca belirlenecek.

Ne Kadar Ödenecek?

2021 yılında ÇKS kayıtlı olan ve kuru şartlarda hububat ve baklagil üretimi yapan ancak iklimde meydana gelen yetersiz yağışlar ve sonrası kuraklık sebebiyle tarım havzasında yüzde 30 verim kaybı yaşayan çiftçilere dekar başına bir defaya mahsus olmak üzere 30 ve 100 TL arasında değişen oranlarda ödeme yapılacak.

Konuyla ilgili olarak mağdur olmuş çiftçiler bağlı bulundukları il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden konuya ilişkin ayrıntılı bilgi alabiliyor. Son dakika çiftçi haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu