Son Dakika Çiftçi Haberleri

Bakan Pakdemirli Tarımsal Destek Ödemesinin Başlayacağı Tarihi Açıkladı

Son dakika haberleri – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarımsal destek ödemelerinin hesaplara 10 Aralık tarihinden itibaren geçeceğini açıkladı.

Yarın Ödemeler Hesaplara Geçiyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile çitçinin alacağı tarımsal destek ödemelerine dair bilgiler verdi. Pakdemirli; toplamda 486 milyon 79 bin 930 liralık tarımsal destek ödemesinin 10 Aralık 2021 tarihinden itibaren hesaplara aktarılacağını açıkladı. Yapılan bu ödemeyle birlikte 2021 yılının yüzde 90 gibi bir kısmının ödenmiş olacağını, buzağı desteği olarak 426 milyon 130 bin lira, malak desteği 1 milyon 898 bin lira, kırsal kalkınma destekleri için 52 milyon 414 bin lira, sulama makine ekipmanları alımı için ise 3 milyon 222 bin lira ödenmiş olacağını kaydetti.

Mazot ve Gübre Desteği

Devletin tarımsal destek başlığıyla bir çok kalemde çiftçiye destekleme yardımı bulunuyor. Bunların içerisinde en çok yapılanı da mazot, gübre ve toprak analiz desteği oluyor. Dekar başına verilen destek miktarları ürün çeşidine göre değişiklik gösteriyor. Bu anlamda özellikle mazot ile gübre desteği tutarları dekar başına şu şekilde yapılıyor.

  • Arpa buğday çavdar yulaf tiritakale için mazot 19 gübre 8 toplam 27 Lira
  • Çeltik Kütlü Pamuk mazot 62 gübre 4 toplam 66 TL
  • Nohut Kuru Fasulye Mercimek mazot 22 TL gübre 4 TL toplan 26 TL
  • Patates mazot 27 TL gübre 4 TL toplam 31 TL
  • Yağlık Ayçiçeği Soya mazot 26 TL gübre 4 TL toplam 30 TL
  • Toprak analizinde ise numune başı 40 TL Katı organik gübre desteği 10 TL

Söz konusu desteklerin alınabilmesi için ÇKS belgesinin olması ve daha önce üretimler için başvuruda bulunulması gerekiyor. Bu başvurular sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili kişilerin hesaplarına tarımsal destek ödemelerini aktarıyor. Son Dakika Çiftçi Haberleri merak ettikleriniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu