Ordan BurdanÖzel HaberYaşam

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşını almaya hak kazanan kişiler işsizlik maaşlarını ne zaman alacaklarını hiçbir yere girmeden e-devlet üzerinde öğrenebilirler. İşsizlik maaşı almak için kişilerin kendi istekleri ve ya her hangi bir neden ile işlerinden çıkartılarak işsiz kalmaları durumunda devlet tarafından alacakları işsizlik maaşıdır.

İşsiz kalan kişilerin işsizlik maaşlarını ne zaman almaya başlayacaklarını öğrenmeleri için eskisi gibi devlet dairelerine giderek öğrenmeye çalışmasına gerek kalmadığı gibi bu işlemi evlerinden kolayca öğrenebilirler.

İşsizlik Maaşı nedir?

İşsizlik maaşı almak için sigortalı bir işçinin her hangi bir neden ile işlerini kaybetmesi durumunda devletin verdiği bir maaştır. Sigortalı çalışan bir işçi kendi isteği ve ya her hangi bir sebeple işten çıkarılmış ise ve işsiz kalan işçinin işsiz kaldığı sürece zararı devlet tarafından karşılanmak için kanunen hak kazandığı yardım parasıdır.

Sigortalı çalışan çalıştığı dönemlerde sigorta primlerinin ödenmiş olma şartı ile işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olur. Böylece işsiz kaldığı dönemlerde de uğradığı maddi zararın bir kısmı devlet tarafından işsizlik maaşı ile telafi edilir.

İşsizlik Maaşı Nerden Öğrenilir?

İşsiz kalmış bir sigortalı çalışan işsizlik maşı hakkında bilgi edinmek için İŞKUR kurumuna giderek öğrenebilir. Ancak bu tür zahmetli durumlara girmeden de işsizlik maaşı sorgulaması yapılarak öğrenmek mümkün. E-devlet işlerinin arasında olan en kolay işlemde işsizlik maaşı sorgulamasıdır.

İşsiz kalan bir sigortalı işçi eğer işsizlik maaşı almaya hak kazanmış ise cep telefonundan ve ya bilgisayardan www.turkiye.gov.tr internet sayfasına girerek işsizlik maaşı sorgulaması yapabilir. İnternet üzerinden e-devlet sayfasında işsizlik ödeneği bölümünü tıklayarak gerekli olan bilgileri doldurduktan sonra işsizlik maaşı hakkında sorgulama yapılır ve bütün bilgilere bu sayfadan erişilebilinir.

E-Devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Sorgulaması Yapmak İçin Neler Gereklidir?

İşsiz kalan sigortalı bir işçi hak ettiği işsizlik maşını öğrenmek için e-devlet sorgulaması yapabilir. Öncelikle bu sorgulamayı yapabilmek için PTT kurumundan alınmış bir e-devlet şifresi ve kişinin kendine ait e-devlet hesabının olması lazım.

E-devlet hesabı olan işini kaybeden kişi işsizlik maaşının sorgulamasını yapabilmesi için www.turkiye.gov.tr sayfasına girerek işsizlik ödeneğini tıklayarak kendisine ait olan TC numarasını girerek işsizlik maaşı sorgulamasını yapabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu