Krediler

Kredi Çekmek İçin Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi almalarınıza engel olan kredi notunuzu yükseltmek zor bir işlem değil aslında. Ancak biraz süreç alan bir husus. Bu anlamda özellikle hiç notu olmayan kişiler kredi çekmek için bankaya başvurduklarında olumsuz yanıt alıyorlar. Bu aşamadan sonra ise kredi notumu nasıl yükseltirim sorusunun cevabını arıyorlar. Sizin de merak ettiğiniz husus kredi bilitenizi yükseltme adımlarıyla tam yerine geldiniz.

İnsanoğlu olarak ihtiyaçlarımız sınırsız ve bunun yanında gelirlerimiz ile yüksek fiyatlar nedeniyle istediklerimizi her an alamayabiliyoruz. Bu durumda nakit ihtiyacımız doğar ve bu ihtiyaçlarda günümüzde neredeyse sadece bankalardan karşılanabilir hale geliyor. Eskilerde eşden dosttan aldığımız borç paralar günümüzde herkesin borçlu olması nedeniyle bankalardan temin edilmeye çalışılıyor. Elbette kredi almak için kriterleri taşımanız yeterli oluyor. Bu kriterlerin dışında kalıyorsanız maalesef olumsuz yanıt alıyorsunuz.

Kredi Notunuz Neden Düşük Çıkar?

Kredi notu düşüklüğü sebebi ile banka size olumsuz yanıt vermişse bu notunuzu yükseltmenin yolları bulunuyor. Burada kredi notunuzun düşük olmasının sebebini iyi bilmek gerekiyor. Burada çok fazla bir alternatif yok aslında. Ya bankalarla hiç çalışmamışsınızdır ya da aldığınız kredi borcu ya da yaptığınız kredi kartı borcunuzu zamanında ödememişsinizdir demektir. Ödenmeyen borçlardan dolayı not düşer ancak bankalardan hiçbir ürün kullanmamışsanız bu aşamada bankalar sizinle henüz tanışmamış demektir.

Mevcut Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

  • Bankalara halen borcunuz var mı bu önemli. Vadesi geçmiş borcunuz varsa bu borcunuzu tamamen kapatın.
  • Bankalara kredi borcunuz varsa taksitlerini gününde ödeyin. Hatta yapabiliyorsanız gününden önce ödemekte fayda olacaktır.
  • Kredi kartı kullanıyorsanız bu kartınızın en azından asgari tutarını ödemek için son tarihini asla geçirmeyin. Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödersem kredi notum düşer mi yazımızdan faydalanabilirsiniz.
  • Nakit paranız varsa bile bu parayı kartınıza yatırın ve harcamalarınızın hepsini bu kartınızdan gerçekleştirin.
  • Bankada bulunan hesaplarınız aktif olsun ve mümkünse bu hesaplara birer tane de olsa otomatik ödeme talimatı verin.

Bankalara olan kredi borçlarının gününden önce ödenmesi ve hatta kapatılması sizin için büyük bir artıdır. Bu gibi hususlara bankalar daha sıcak bakar ve notunuz yükselir. Burada sizin borcunuzu zamanında ödeyeceğiniz anlamına gelen bir husustur ki kredi notunuzu artırmada büyük avantaj sağlar.

Ön Ödemeli Kredi Kartı Puanınızı Artırır

Kredi kartınız yoksa not artırımı için ön ödemeli kredi kartı almanız sizin avantajınız olur. Bu karta yapacağınız önceden para yüklemeler ve  sonrasında bu kartınızla yapacağınız her ödeme size artı puan kazandırır ve notunuz yükselmeye başlar.

Kredi notunuzu yükseltmek zor bir husus değil. Ancak biraz zaman alan süreçten ibarettir. Not düşüklüğü işlemi sizin borçlarınızı ödemekten imtina etmeniz ile hızlıca gerçekleşirken bunu yükseltmek oldukça zaman alan bir husustur. Yaşam bizlere bu hususta tüm ayrıntıları öğretiyor.

Danışman Desteği Uygun Olabilir

Kredi ile ilgili olarak not düşüklüğü ve diğer işlemlerde bir danışmandan destek almakta sizlere olumlu sonuçlar verebilir. Nitekim bu desteği verenlerden birisi de Findeks dediğimiz kurumsal kredi notu bankasıdır. Burada sizlerin tüm hususları ayrıntılı olarak kayıtlıdır ki düzelmesi için de danışmanlık desteği vermektedirler. Ancak bu desteğinde bir ücretinin olduğunu ayrıca hatırlatmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu