Gündem

Market Fiyatlarında Yüzde 40 İndirim Bekleniyor

Son Dakika Haberi – Yeni Türkiye Ekonomi modeliyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası döviz kurları dip yaparken market zincirlerinden de indirim haberleri gelmeye başladı. Bu anlamda bir açıklama da Türkiye Perakendeciler Federasyonundan geldi. Market fiyatlarında yüzde 40 oranında düşme indirim yaşanacağı belirtildi.

Döviz Düştü Market Fiyatları Düşmedi

Döviz kurlarında yaşanan ani düşüş sonrası marketlerde özellikle gıda fiyatlarında indirimler gelmesi bekleniyor. Bu anlamda vatandaşların şikayeti de bu konuda. Nitekim döviz kurları düşmesine rağmen raflardaki gıda fiyatlarında inme yaşanmadı. Bu aşamada devlet indirim yapılması için gerekli denetimleri sağlarken bazı marketlerden de indirim haberleri peş peşe gelmeye başladı.

Yeni Türkiye Ekonomi Politikası

Türkiye ekonomisinde yaşanılan döviz kuru çalkalanması sonrasında yeni Türkiye ekonomi politikası ile döviz kurları dibe vurdu. Bu dönem sonrasında sürekli artış gösteren gıda fiyatlarını indirmek amaçlı olarak belli başlı çalışmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yönde sürekli indirim yapılacağını, düşürüleceğini açıklamasına rağmen bazı zincir marketlerin bu çağrıdan uzak olması denetimleri artırdı.

Yerel marketler dolar ve euro’da meydana gelen düşmeler sonrasında fiyatlarda indirim yapsa da bunu zincir marketler uygulamaktan kaçınıyor. Gıda üretimindeki fabrikaların da fiyat indirmesi ile bu durumun marketlere direk yansıyacağını söylemek mümkün. Bazı ürünlerde indirim yapıldığı marketlerce duyuru yapılmasına karşın kasalarda yüksek fiyatlardan ödeniyor olması da ayrı bir husus. Bu sebeple devlet gerekli denetimlerini de sağlama yoluna gidiyor.

Marketlerden İndirim Haberi Geliyor

Gıda satışlarında bazı etiketlerin yüzde 30 oranlarında indiğini de söylemek mümkün. Ancak sebze ve meyve fiyatlarında vatandaşın beklediği indirimler henüz etiketlere yansımamış durumda. Devletin bu konuda atacağı adımlardan birisi de KDV indirimine gidileceği yönünde oldu. Vatandaşın cebinden daha az çıkması ve enflasyonu indirmek amaçlı olarak atılacak adımlar neticesinde gıda fiyatları başta olmak üzere özellikle zincir marketlerde yüzde 40 oranında indirimler bekleniyor.

Stokçuluk yapılmasından dolayı kur fiyatları ile yükselen sektör önemli bir zarar gördü. Burada atılan adımlar sonrası kurun dengelenmesi ile birlikte piyasalarda özellikle tüketici tarafından bahar havası yaşanmasına rağmen marketler gerekli indirimi yapmadığı için alışveriş yapacak kişilerde fiyatların inmesini bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu