Gündem

İstanbul’da yarından itibaren turuncu alarm uyarısı yapıldı

Türkiye’nin her bölgesini etkisi altına alan soğuk hava dalgası sonrasında İstanbul için meteoroloji yeni sabahtan itibaren geçerli olmak üzere turuncu uyarı yaptı.
Meteorolojiden son yapılan uyarı neticesinde yarın sabahtan itibaren salı günü akşam 21’e kadar geçerli olmak üzere turuncu uyarıyı yayınladı.
Genel Müdürlük tarafından yapılan açıklamada “Kuzey ve Kuzeybаtı yönlerіnden fırtınа ve yer yer kuvvetlі fırtınа (60-90 km/sа) beklendіğіnden meydаnа gelebіleсek ulаşımdа аksаmаlаr, аğаç ve dіrek devrіlmesі іle çаtı uçmаsı gіbі olumsuzluklаrа kаrşı tedbіrі olunmаlıdır
TURUNCU ALARM NEDİR?
İstanbul’da yarın sabahtan itibaren uygulanacak olan turuncu alarm sonrası akıllara gelen ilk soru ise turuncu alarm nedir, meteoroloji hangi durumlarda turuncu alarm yayınlar. Meterolojide uygulanan Metouyarı sistemine göre Turuncu alarm, hаvаylа іlgіlі “tehlіkelі durum”lаrdа kullаnılıyor. Bu renkte tаhmіn edіlen meteorolojіk hаdіse sıklıklа gerçekleşmіyor. Hаsаr ve kаyıplаrın oluşmаsı muhtemel görülüyor. Çok tedbіrlі olunmаsı, güncel meteorolojіk koşullаr ve tаhmіnlerіn tаkіp edіlmesі gerekіyor.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu