GündemÖzel HaberYaşam

E-devlet seyahat iznim reddedildi onaylanmadı ne yapabilirim?

Coronavirüs tedbirleri nedeniyle seyahate izin alınması gerekiyor. Genel olarak ülke kapsamında bir çok ile seyahatler açık olsa da; 20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerin seyahatleri için açık olan iller de dahil olmak üzere izin alınması gerekiyor. Ancak buradan yapılan başvurularda genel olarak reddediliyor. E-devlet seyahat iznim onaylanmadı, reddedildi diyen kişilerin seyahatlerinin neden onaylanmadığı kişiye verilen cevapta belirtiliyor.

Seyahat İzni Alma Kriterleri Şartları Neler?

İçişleri Bakanlığı İllere gönderdiği genelge gereği il dışı seyahatlerinde izin alınması belli kriterlere bağlı. Bu kriterlerin dışında olan kişilerin seyahat izinleri reddediliyor. Seyahat izni alabilmenizde genelge gereği olması gereken kriterler şu şekilde;

  • Tedavi amaçlı olarak doktor kararı olanlar
  • Birinci derecede yakınlığın vefatı ve ağır hastalığı olanlar,
  • Bulunduklar bölgede kalacak yeri olmayanlar,
  • Görev yeri farklı bir ilde olanlar.

Seyahat izni alınabilmesinde illerde ve ilçelerde seyahat kurulları oluşturuldu. Bu kurullar ilk aşamada şahsen başvuru alırken güncel olarak şahsen başvurular yasaklandı. Bu nedenle şehir dışına çıkacak kişiler izin alabilmek için ya Alo 199 hattını aramak zorunda ya da e-devlet üzerinden başvuru yapmak zorundadır. İlk aşamada e-devlet üzerinden seyahat izni başvurusu üst üste yapılabilirken kurumlarda oluşan yoğunluk sonrası buna bir kısıtlama getirildi. 24 saat içerisinde bir kez başvuru yapmanız mümkün ve ikinci başvuru da da sistem başvuru sahibine bunu ikaz ediyor.

E-Devletten Seyahat İzni Nasıl Alınır?

E-devlet seyahat izni alma işlemi e-devlet şifresi ile gerçekleştirilebilirken şifresi olmayan kişiler internet bankacılığını kullanıyor olmaları halinde buradan e-devlet portalına geçiş yaparak işlem yapabilirler. Ancak burada yetkililer kişilerin ve seyahat edeceklerin TC numaraları ile yaş ve adreslerinin sorgulanması, sisteme yüklenen seyahate neden ek belgelerin incelenmesi ve seyahat edecek kişilerin kendileri ile ailelerinin izolasyon bilgilerinin sorgulanması söz konusu. Yani coronavirüs testlerinde pozitif çıkan başvurular da buradan görülebiliyor ki pozitif olanların seyahatlerine izin verilmiyor.

E-Devlet Seyahat İzni Başvurusunda Belge

E-devlet üzerinden seyahat izni başvurusunda mutlaka bir dayanak belge yüklenmeli. Ölüm için ise ölüm raporu, doktor kontrolü ile muayene ise doktordan alınan bir kontrol zorunluluğuna dair evrakınızı sisteme fotoğrafını çekerek yükleyebiliyorsunuz. Ancak yüklediğiniz dosyanın boyutu da önemli. Zira yüksek boyuttaki belge ve fotoğrafları sistem kabul etmiyor.  Bu sayede de yetkililer inceleme yaparak kişiye olumlu veya olumsuz olarak sistem üzerinden onay veriyor veya reddediyor.

Seyahat izni başvurularında kişilerin ikametinin bulunduğu bölgedeki Valilik veya Kaymakamlık seyahat kuruluna başvuruması gerekiyor olsa da bu durum her kurum için serbest. Kişiler istediği kuruma da başvuru yapma imkanını sahip iken yetkililer bu durumda kişinin belgelerine ve şartlarına göre hareket ederek yanıtlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu