Gündem

Cezaevi Hükümlüleri Orman Yangınlarına Müdahale Edecek, Fidan Dikecek

Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı hükümlülerin rehabilitasyonunu sağlamak adına ormancılık faaliyetlerinde çalıştırılmak üzere yeni bir iş birliği protokolüne imza attı. Protokolün en önemli özelliği orman yangınlarına karşı hükümlülerin müdahale edecek olması.

Adalet ve Tarım Orman Bakanlığınca İmzalandı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Dikmen Hakimevi’nde bir araya geldi. Burada düzenlenen Hükümlülerin Rehabilitasyonu Amacıyla Orman Faaliyetlerinde Çalıştırılmasına dair protokül’ün imza törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli;  Akdeniz’de yağış ve seller ile orman yangınlarıyla mücadele için ormanların önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

35 Bin Kişi Ormanlara Müdahale Ediyor

Türkiye’de 21 bin orman personelinin, 14 bin de orman gönüllüsü olarak toplam 35 bin kişinin orman yangınlarına müdahale ettiğini belirten Pakdemirli, Mayıs ayına kadar bu sayıyı 100 bin kişiye çıkarmayı planladıklarını söyledi. Bu anlamda imzalanan protokol önem taşıyor. Toplumun her kesiminin orman yangınları için vereceği katkıya ihtiyacımız var diye konuştu.

Yapılan protokol ile 402 farklı noktada 33 bin hükümlünün katılımının sağlanmış olacağını hatırlatan Pakdemirli, 805 bin fidan dikimi gerçekleştirildiğini de belirtti.  Bu sayede hem ağaçlandırma hem de yangınlarla ilgili mücadelede önemli adımlar attık diye açıkladı.

Yasal Düzenleme Yapıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise yaptığı konuşmada ormanların korunması ile yangınların önlenmesi için hükümlülerin topluma yeniden kazandırılması adına önemli bir adım olduğunu belirtti. 2020 yılında yapılan düzenleme ile hükümlülerin kurum ve kuruluşlarda çalışmasının yoluna açan düzenlemeye yapıldığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni çıkarılan infaz yönetmeliği de bu çalışmanın ikinci ayağını oluşturduğunu söyledi.

Orman yangını ile mücadele kapsamında Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokol sayesinde önümüzdeki süreçte hızlı çözümler sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu