Gündem

Bakan Yanık Aralık Ay’ı Ücretlerini Hesaplara Aktarıyoruz Mesajı Verdi.

Son Dakika Haberleri – Aile ve Soyla Hizmetler Bakanı Derya Yanık engelli ve yaşlıların aldığı aylıkları hesaplara yatırıyoruz ifadesi ile müjdeyi verdi.

Yaşlı ve Engelli Maaşları Hesaplara Yatıyor

Bakan Derya Yanık yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Aralık ay’ında yaşlı ile engelli aylıklarının ödemeleri hakkında bilgi verirken para alacaklara müjdeyi verdi. Aralık 2021 ay’ı için toplamda 640 milyon lira yaşlı aylığı ödemesi yapılacağını yine aynı dönemde 495 milyon lira da engellilere ödeme yapılacağını açıkladı.

Aralık ayında yaşlı ve engelli aylıklarının toplamı olan 1 milyar 130 milyon lira ödeneceğini açıklayan Bakan yanık aylık alacakların ücretlerini hesapalar yatırıyoruz. Yatan paranın tüm engelli ve yaşlılara hayırlı olmasını diliyorum dedi.

PTT Şubelerinde Alınabilecek

Yaşlı ve engelli aylıklarının alınacağı adres PTT şubeleri. Buradan almaya hak kazanan kişiler kimlikleri ile para çekimini yapabiliyor. Ancak engelli olması nedeniyle PTT şubelerine gidemeyen vatandaşlar için ayrıca hanesine teslim olanağı da bulunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık Türkiye’de ihtiyaç duyan her vatandaşa olduğu gibi yaşlı ve engellilere yönelik olarak insan odaklı hak ve temel politikalar çerçevesinde hizmet verildiğini de belirtti.

Engelli ve Yaşlı Aylığını Kimler Alıyor?

2022 sayılı yasaya istinaden Türkiye’de şartları taşıyan kişilere yaşlı ve engelli aylığı ödeniyor. Bu ödeneğin verilmesinde ise yaşlı aylığının dışında yüzde 40 ile 69 arası engelli aylığı, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı, 18 yaş altı engelli aylığı ve Silikozis Aylığı olarak kişilere yardım yapılıyor. Yaşlı aylığı ise 65 yaşını dolduran, SGK başta olmak üzere bir gelir kaynağı olmayan, kişinin yaşadığı evde hane halkı gelirinin kişi başı açlık muhtaçlık sınırının altında olanlara veriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu