EkonomiÖzel Haber

Varlık Yönetim Şirketleri Ne Kadar İndirim Yapar?

Devredilen banka borçları nedeniyle kişiler varlık yönetim şirketleri ne kadar indirim yapar sorusuna yanıt aramaktadır. Amaç çok daha az faiz ve masraf ile borçların kapatılması olmaktadır.

Bankalara olan borcunuz Varlık Yönetim Şirketine devredilmiş olabilir. Bu aşamada şirket çalışanı size mutlaka ulaşım sağlar ve borcunuzu ödemenizi ister. Ödemeniz için ise bazı tekliflerde bulunabilirler. Varlık Yönetim Şirketine devredilen borcunuza ne kadar indirim yapılacağı sizinle şirket arasında yapacağınız pazarlığa bağlı olarak netlik kazanır. Yani şu kadar indirim yapar demek çok yanlış olacaktır. Önemli olan sizin pazarlık aşamasında şirkete karşı duruşunuzdur.

Varlık Yönetim Şirketine Olan Borçların İşleyişi

Türkiye’de son dönemde bankalara olan borçları yüzünden yasal takibe takılan binlerce kişiden bahsetmek mümkün. Bankalar ile sorun yaşayan bu borçluların alacakları belli aralıklar ile toplu halde bankalarca varlık yönetim şirketlerine satılmaktadır. Bu manada şirket borcun tahsilinde mümkün olduğu kadar üst miktarda tahsil etme yolunu ararken borçlu kimselerde mümkün olduğu kadar az tutarda para ödeyerek borcun kapanmasını sağlamaya çalışırlar. Eğer siz borçlu olarak yine ödemekten imtina ederseniz bu anlamda 90 günlük süreç sonrası alacaklı banka yada varlık şirketi haciz ve icra ile borcun alınması için yasal süreç başlatır. Yani Varlık Yönetim Şirketine devredilen borcunuzu ödemezseniz şirket doğal olarak yasal yollardan alacağını tahsil etme yoluna gider. Bu aşamada merak ettiğiniz Varlık Yönetim Şirketi Eve Arabaya Maaşa haciz koyabilir mi sorusunun cevabı da haberimizde bulunuyor.

Varlık Şirketi İle Pazarlığınız Önemli

Varlık şirketleri bankalardan alacakları devralırken çok cazip tutarlar üzerinden iskontolu olarak satın alır. Bu manada borcun tahsilinde kredinin miktarı, vadesi ve teminatları gibi hususlar günün şartlarına uygun olarak borçludan talep edilir. Karşılıklı yapılan protokoller gereği de borçlu belirtilen süreler eşliğinde borcunu öder. Burada verilen taahhüt söz konusudur. Bu taahhüt sizin borcunuzu ödeyeceğiniz anlamına gelir ve imza atmanıza rağmen ödemekten halen imtina ediyor olmanız halinde de hapis cezasına kadar gidebilir. Bu ceza sizin borcunuzu ödemekten kurtarmaz.

Devrolan Borçta İndirim

Borçlu olarak devrolan borcunuza ne kadar indirim yapılacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bu aşamada sizin şirket ile yapmış ve yapacağınız protokol ile söz konusu indirimler hakkında bilgi edinmeniz mümkün olur. Aksi takdirde bir rakam söylemek mümkün değil. Sizler borcunuzu ödeyeceğinizi, hatta peşin olarak ödeyeceğinizi şirkete ikna ederseniz sizin borcunuzda ciddi indirimler yapılması söz konusu olabilir. Nitekim Varlık şirketlerinin yaptığı indirimler ile ilgili bir çok örnekler vardır.

Bankalardan borçları devralan varlık yönetim şirketleri kişilerin ödemesinin zor olduğu borçların ifasında her türlü pazarlığı konu ederek borçta önemli indirimler yapabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu