Ekonomi

Muhtarlar Verdikleri Belgelerden Ne Kadar Harç Alacaklar? Antalya Valiliği Açıkladı

Ülkemizde görev yapan mahalle ve köy muhtarları Şehir ev Kabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanuna göre vermiş oldukları belgeler üzerinden harç parası alabiliyor. Bu anlamda alınacak harç tutarları her yıl valiliklerce belirleniyor. Antalya Valiliği yaptığı duyuru ile 2022 yılında muhtarların alacakları muhtar harçları tutarlarına netlik kazandırdı.

Muhtar Harçları Ne Kadar?

Köy ve mahalle muhtarlıkları vatandaşın talebi üzerine bazı belgelerin çıkarılması ve verilmesi için muhtar harçları olarak para alıyor. Bu alınan harç tutarları da her yıl Valiliklerce belirlenirken kamuoyuyla paylaşılıyor. Antalya Valiliği İl İdare Kurulu bu anlamda aldığı karar sonrası 2022 yılı boyunca muhtarların vatandaştan talep edebileceği harç miktarları hakkında da bir karar aldı. Geçmiş yıllarda bir çok belgeyi muhtarlardan alabilen vatandaşlar e-devlet üzerinden yapılan çalışmalar neticesinde istediği gibi ücretsiz bazı evraklarını alabiliyor.

Muhtarların vereceği belgeler ve harç tutarları da şu şekilde;

  • Nüfus Cüzdanı Kayıp ve Değiştirme Belgesi Satış, 2,5 TL Harç Tutarı 6 TL
  • Sakı Nüfus Belgesi Satış 2,5 Harç Miktarı 6 TL
  • Yer Değiştirme ve Daimi İkametgah belgesi Satış 2,5 Harç Miktarı 6 TL
  • Meşe Şahadetnamesi Satış 2,5 Harç Miktarı 6 TL
  • Adli Müzaheret Şahadetnamesi Satış 2,5 Harç Miktarı 6 TL

Antalya Valiliği ayrıca aldığı kararla 1111 Sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine göre yapılan iş ve işlemler ile Harp Malülü Gaziler, Şehit Dul ve yetimlerinden muhtar harçları alınmayacak. Diğer illerde de buna benzer kararlar alınıyor. Son dakika Haberleri 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu