EkonomiGündem

Merkez Bankası Faiz İndirdi. Şimdi Dolar, Altın, Euro Ne Olacak?

Merkez Bankası  (MB) Para Politikası Kurulu bugün toplandı ve toplantı sonrası resmi internet sitesinden bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada % 16 olan faiz oranı 100 baz puan indirilerek % 15 olarak belirlendi.
Şahap Kavcıoğlu Başkanlığında yapılan toplantı da Para Politikası Kurulu bir haftalık repo ihale faiz oranını 16 dan 15 indirdi. Yapılan açıklamada TCMB fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir denildi. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar ülke risk primlerindeki düşüş ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin süremis ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle yatırım üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır denildi.

Karar Öncesi Döviz Kuru

MB nın aldığı bu karar sonrasında Dolar 10,79 – Euro 12,25 ve altın da 646 lira seviyelerinde hareket ediyor. Bilindiği üzere PPK faizi 300 puan aşağıya çekmişti. Bu indirim ile birlikte faiz indirimi 400 puana ulaştı.

Döviz Kurundan İlk Tepki Geldi

Önceki toplantılar sonrası yapılan indirimler döviz kuranı doğrudan etki etmişti. Düşen faiz ile Türk lirası değer kaybı yaşarken döviz kurları da artış yaşadı. Güncel olarak yapılan faiz indirimi kararı sonrası piyasalar ilk tepkisini döviz kurundan verdi. Kararın açıklanması ile Dolar 10,93 TL, Euro  12,39 TL ve Altın ise 654,80 TL üzerinden işlem görmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu