EkonomiGündem

Kredi Sicil Affı Ne Zaman çıkacak? 2021 Kredi Sicil Affı Resmi Gazetede Yayımlanacak mı?

Güncel manşet haberleri arasında Kredi ve Kredi Kartı sicil affı bulunuyor. Banka ürünlerini alamayan kişilerin bu af ile tekrar krediler ve kredi kartı alabilme umudu bulunuyor. Bu aşamada Kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkar? Kredi sicil affı Resmi Gazetede Ne Zaman Yayınlanacak gibi soruların cevabı makalemizde bulunuyor.

Banka Kredi Sicil Affı Resmi Gazetede Ne zaman Yayınlanır?

Bankalar her ne kadar tüketicilere bankacılık ürünleri vermek istese de gerek yasal mevzuat gerekse bankanın kendi mevzuatı gereği kişilere bu imkanları verememektedir.  Bunun en büyük nedeni kredi sicilinin bozuk olması veya kredi notunun düşüklüğüdür. Bu notun düşüklüğü paralel olarak kredi sicillerine bağlı bir husustur. Kişiler bankalardan almış oldukları krediler ve kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma gelmesi ile kredi sicilini bozar.  Bu durum en az beş yıl süre ile devam eder ki kişinin üzerindeki yasak kalksın. Ancak bazı aşamalarda devlet bu duruma el atar ve kredi sicil affı çıkarır. Bu nedenle yasaklı konumunda olan kişiler  kredi sicil affı ne zaman çıkacak sorusun sormaktadır. Devlet çıkaracağı yasa ile sicil affını söz konusu etmesinin ardından bu durum Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giriyor.

Küresel dünya corona salgını ile mücadele ederken aynı sorunlar ülkemizde de bulunmaktadır. Bu aşamada devlet kanalında bankacılık ürünlerine karşılık olarak sicil affı ile ilgili bir açıklama henüz bulunmuyor. Son olarak Ocak 2020 tarihinde alınan kararlar içerisinde kendisine yer edinemeyen sicil affı virüs salgınında ekonomik olarak vatandaşın daha rahat geçirebilmesi amacıyla esnetilmesi söz konusu edildi. Nitekim kamu bankaları bu durumda olan kişilere daha inisiyatifli bir yaklaşım sergiledi ki altı ay ödemesiz kredilerde belli miktarlarda borç para alabilmelerinin yolu açıldı. Şartları ile uygun olan bu kredileri veren kamu bankaları da başta Ziraat Bankası olmak üzere Halkbank ve Vakıfbank.

Herkes Kredi Sicil Affından Faydalanabilecek mi?

Genel olarak süresini dolduran herkesin sicili temizlenmiş olmasına karşın bu durumda olan kişilerin banka başvuruları da olumsuz olabiliyor. Ancak kişilerin sicillerinin temizlenebilmesi için bazı şartlarında tüketiciler tarafından sağlanması gerekiyor. Bunlar;

  • Özellikle banka borçlarının kişilerce tamamen ödenmiş olması,
  • Yasal takipte olan kredi borçlarının olmaması

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu