EkonomiGündem

İcra ve Haciz işlemlerinde Alt Sınır Kaç Lira?

Borcunu ödeyemez durumda olan kişilerin kabusu icra yapılan sorgularda önemli bir skora sahip. Özellikle banka borcu olan kişiler bu hususta haciz ve icra işleminin yapılmasından çekiniyor. Bu aşamada da GSM Firmaları gibi kişilerin en çok borçlu olduğu kurumların yapacağı haciz işlemleri de önemli. Bu aşamada icra alt sınırı sorgusu da mevcut borçlardan dolayı haciz işlemlerinin yapılıp yapılmayacağına dair bir yol gösterici niteliğinde.

Fatura Tahsilatlarında İcra Alt Sınırı

Bankaların yüklü miktarda alacakları olmasına karşın özellikle Turkcel, Vodafone ve Turk Telekom kullanıcılarının faturasını ödeyemediği zamanlarda tahsil edilmesi rakam finans kuruluşlarına karşın daha az oluyor. Bu aşamada kişilerde etraftan duydukları haciz alt sınırı hususu için acaba ne kadar sorusu soruyor. Aslında beklentilerin çok uzağında olan bir haberi vermek gerekirse icra ve haciz işlemlerinin başlatılmasında alt sınır bulunmamaktadır. Sosyal medya ve çevremizde bu sınırın 3 bin 300 lira olduğu kanaati bulunmaktadır. Ancak bu durum oldukça yanlıştır.

Hakem Heyetlerine Alacak Başvurusu

Borcun ödenmesi için yaptırım olan haciz ve icra işlemi son yıllarda artan dosya sayıları ile gündeme geldi. Gelmeye de devam ediyor. Bu aşamada İcra müdürlüklerinin yoğunluğunu azaltmak adına atılan adımlardan bir tanesi icra ve haciz işlemi başlamadan önce alacaklıların da Tüketici Hakem Heyetlerine başvurması idi. Bu anlamda İcra müdürlüklerinin işini Tüketici Hakem Heyetlerine devretme gibi bir çaba söz konusu oldu.

3.300 Liralık Yargı Kararı

Bu anlamda yargısal bir karar olmadığı gibi devletçe de atılan bir adım yoktur. 2015 yılında Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin bir kararında icranın başlatılmasında bir sınırdan bahsedilmiştir. Bu nedenle de icra alt sınırı sorgusu yapılmaktadır. O dönemde 3 Bin 300 lira gibi bir rakamdan bahsedilen bu sınır olayı günümüzde uygulanmadığı gibi alacaklılar doğrudan haciz ve icra işlemi başlatabilmektedir. Bunun yanında Tüketici Hakem Heyetlerine de alacakları için başvurular söz konusu değildir.

Haciz Ve İcra Tebligatı

Adınıza yapılan bir icra olması halinde size bir tebligat gelir. Bu tebligat ile borcun ödenmesi istenecektir. Borcu ödeme yoluna gidebilirsiniz. Borcunuz bulunmadığını düşünüyorsanız bu tebligata ilgili İcra müdürlüğü kanalıyla itirazda bulunabilirsiniz. Ancak yanlış doğru olmayan itirazlar sizlere idari yaptırımlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olur. Bu nedenle borcun ifası önemlidir.

Haciz ve icra işlemlerinde alt sınır olarak bir rakam bulunmadığı gibi bununla ilgili bir yürürlükte olan yasal mevzuat yoktur ve yasal mevcut çalışması da bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu