Bankalarİş Bankası

İş Bankası Devlet Bankası Mı? Kimin, Kim Kurdu?

İş Bankası ya da diğer adı ile Türkiye Cumhuriyet İş Bankası AŞ adından anlaşıldığı üzere özel şirkete ait bir bankadır. Bu bağlamda özel bir banka olup devlet bankası değildir. İş Bankası 1924 yılında Mustafa Kemal’in emri ile kurulmuştur ve Cumhuriyet döneminin ilk ulusal banka olma özelliğini taşımaktadır. İş Bankası, The Banker’in açıklamış olduğu veriler göz önüne alındığında dünyanın en büyük 118.bankasıdır. 2014 yılının eylül ayı itibari ile 1350 şube,6000 bankamatik ve yaklaşık 24000 personeli bulunmaktadır. İş Bankası’nın aynı zamanda 25 tane yurt dışı şubesi de bulunmaktadır.

İş Bankasını Kim kurdu

1924 Yılında Atatürk tarafından toplanan Bakanlar Kurulunda milli bir banka kurulma gerekliliğinden bahsedilmiştir. Bu isteği Mustafa Kemal onaylayarak özele teşvik edecek ve özel bir vakıf tarafından kurulacak olan İş Bankası’nın kurulma kararı alınmıştır. 1924 yılı sonlarında Celal bayar önderliğindeki ekip İş Bankası’nı kurmuş ve ilk şubesini İstanbul’a açmıştır. Daha sonra 1925 yılında da İzmir ve Bursa şubeleri açılmıştır.

Hizmet amacı olarak halkın ihtiyaçlarına bağlı olarak halka yardım etmeyi amaç edinen İş Bankası birçok alanda müşterilerine hizmet vermektedir. 1982 yılında ülkemize ilk ATM’leri kuran İş Bankası “bankamatik” adının bir marka olmasının öncüsü olmuştur. 1987 yılında yurtdışı bankalarından örnek alınarak yapılan internet bankacılığı işlemi de İş Bankasının ülkemize getirdiği yeniliklerden biridir.

İş Bankasının Ortakları

Günümüz itibari ile 3 ortağı bulunmaktadır. Merkez Kayıt Kurulu verilerine göre İş Bankasının %40.25’i İş Bankası Munzam Sandık Vakfına, %28.09’u Cumhuriyet Halk Partisine ve %31.66’sı da halka aittir. Mustafa Kemal’in vermiş olduğu vasiyet çerçevesinde İş Bankası’nın CHP’ye ait olan hissesinden elde edilen gelir Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bağışlanmaktadır. İş Bankası, devlet kararı ile kurulmasına rağmen özel bir bankadır.

Online alışveriş yapmanın rahatlığı İş Bankası’nda. Şimdi linkteki sayfaya tıklayarak İş Bankası internet alışveriş açma konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu