Memursun – Son Dakika Haberleri

Kargo İle Altın Göndermek Mantıklı mı? Altın Kargoda Kaybolursa Ne Olur?

Kargo İle Altın Göndermek Mantıklı mı? Altın Kargoda Kaybolursa Ne Olur?

Günümüzde uygun fiyatlar ile kargo hizmeti veren bir çok kuruluş var. İller bazında gönderimlerden ziyade il içinde bile gönderim yapabildiğiniz kargolar özellikle pandemi süreci sonrası daha çok tercih edilir oldu. Bu süreçte özellikle internet alış verişlerinin artması da kargo taşımacılığını ön plana çıkardı. Kargo şirketleri üzerinden altın gönderimi yapılması da son günlerde haberlere konu olan hususlardan. İnternetten altın alımı da yapılıyor ki bunlar yine kargo şirketleri sayesinde evinize kadar teslim ediliyor. Peki bu çerçeveden baktığınız zaman kargo ile altın göndermek, internetten alınan altının yine bu şirketler aracılığı ile evinize gelmesi mantıklı mı? Ya gönderdiğiniz paha biçemediğiniz altınlar kargo şirketinin sevkiyatı sırasında kaybolursa ne yapacaksınız? Bunun gibi bir çok sorunun cevabı sizleri bekliyor.

Kargoda Kaybolan Altınlar

Haberlere gündem olan konu kargo ile gönderilen altınların kaybolması. Nedeni ise Balıkesir’de bir kuyumcunun internetten çevrimiçi satışını yaptığı altınları göndermesi, ancak bu gönderim sonrasında alıcının alamadığından dolayı paketin ne olduğu araştırılmasına başlanması. Sonuç olarak kargo şirketinin sevk ettiği esnada kaybolan altınlar için kargo şirketi şubesindeki çalışanlara dava açılmış ve yerel mahkeme de kararını vermişti.

Yargıtay’ın Kararı

Kargoda kaybolan altınlar için Yargıtay Ceza Dairesi kararını verdi. Kargo şirketinin beraatini onaylan Yargıtay 15. nci Ceza Dairesi güveni kötüye kullanmak suçundan yargılanan müdürü beraat etti. Nitekim buradaki karar Ayvalık 1. Asliye Ceza Mahkemesinin kararını onaylamak üzerineydi. Söz konusu karada şube müdürünün hatasının olduğuna dair kesin bir delilin olmadığı belirtildi. Bu durum elbette internette altın alacaklarda soru işaretleri meydana getirdi.

İnternetten Aldığınız Altın Güvenli mi?

Her geçen gün daha yüksek tutarlara satışı konu edilen altın özellikle çeyrek, yarım ve tam olarak internet sitelerinden alınıyor. Buralarda alınan altınların size tesliminde ise sigortalar söz konusu. Fiziken kuyumcudan alacağınız altına oranla daha yüksek fiyatlardan satılan bu ürünleri almak sizin muhasebenize kalmış bir durum. Ancak her ne şekilde olursa olsun, sizlere sigorta yapılsa bile bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Bu aşamada satış yapan şirketin sigortası önemli. Çünkü sizin teslim almadığınız bir ürünün kaybından da sizlerin sorumlu olmanız beklenemez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ